10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Angole

02.04.2023

Angolská kuchyně je směsicí afrických, portugalských a dalších koloniálních vlivů, které kombinují místní suroviny s novými postupy a přísadami. 

Muamba de Galinha
Muamba de Galinha

Zde je seznam 10 národních, tradičních a oblíbených pokrmů v Angole:

  1. Muamba de Galinha: Muamba de Galinha, známá také jako angolská kuřecí muamba, je tradiční pokrm z kuřecího masa, brambor, rajčat, cibule a sladké papriky. Kuře se dusí v palmovém oleji a podává se s rýží nebo funge.
  2. Funge: Funge je v Angole základní přílohou, která se připravuje z maniokové nebo kukuřičné mouky a vody. Funge je hustá kaše, která se používá na omáčky a polévky, jako je muamba de galinha.
  3. Calulu: Calulu je tradiční angolské jídlo z ryb, zeleniny, rajčat, cibule a sladké papriky. Ryba se dusí v palmovém oleji a podává se s rýží nebo funge.
  4. Mufete: Mufete je tradiční angolské jídlo z grilovaného masa, obvykle vepřového, které se marinuje v citronové šťávě, česneku a koření. Mufete se podává s palmovými banány, maniokovou kaší nebo rýží.
  5. Feijão de óleo de palma: Tento pokrm se skládá z fazolí vařených v palmovém oleji s cibulí, česnekem a kořením. Feijão de óleo de palma se podává s rýží nebo funge.
  6. Farofa: Farofa je tradiční příloha z maniokové mouky, která se smaží na pánvi na másle nebo oleji a přidává se do ní cibule, slanina nebo jiné přísady. Farofa se podává s masem, rybami nebo zeleninou.
  7. Bacalhau: Bacalhau je portugalská treska, která je oblíbená i v Angole. Bacalhau se namáčí, aby se odstranila sůl, a poté se připravuje různými způsoby, například pečením, dušením nebo pečením.
  8. Gafanhotos de palmeira: Gafanhotos de palmeira jsou jedlé larvy palmových brouků, které se v Angole sbírají z palmy moriche. Larvy se smaží na pánvi a podávají se jako bílkovinná svačina nebo příloha k hlavním jídlům.
  9. Cocada amarela: Cocada amarela je tradiční angolský dezert z kokosu, cukru, žloutků a mléka. Tato sladká a žlutá kokosová směs se uvaří do husté konzistence a poté se nechá vychladnout a ztuhnout. Cocada amarela se podává nakrájená na malé kousky.
  10. Arroz doce: Arroz doce je angolská verze sladké rýže, která se připravuje z rýže, mléka, cukru, skořice a citronové kůry. Tento tradiční dezert se vaří pomalu, aby získal krémovou konzistenci, a podává se vychlazený posypaný skořicí.

Těchto 10 tradičních a oblíbených angolských jídel nabízí pestrý výběr angolské kuchyně. Angolská kuchyně je zajímavou kombinací afrických, portugalských a koloniálních vlivů a kombinuje místní suroviny s novými přísadami a technikami, čímž vznikají jedinečně chutné pokrmy.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového