10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Argentině

02.04.2023

Argentinská kuchyně je známá svými lahodnými masovými pokrmy, empanadas a mnoha dalšími jídly, která odrážejí evropské vlivy, zejména ze Španělska a Itálie.

Choripán
Choripán

Zde je seznam 10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Argentině:

  1. Asado: Asado je argentinský styl grilování, při němž se na parrille (rozžhaveném dřevě nebo dřevěném uhlí) připravují velké kusy masa, obvykle hovězí, jehněčí nebo vepřové. Asado je společenská událost, při níž se sejdou přátelé a rodina a společně se nají.
  2. Empanadas: Empanadas jsou kapsy z křupavého těsta, které se plní různými náplněmi, jako je maso, šunka, sýr, zelenina nebo ovoce. Empanadas se pak pečou nebo smaží a podávají se jako předkrm nebo hlavní jídlo.
  3. Milanesa: Milanesa je argentinská verze řízků. Tenké plátky hovězího nebo kuřecího masa se obalí ve strouhance a pak se smaží na pánvi nebo v troubě. Milanesa se podává s různými přílohami, jako je bramborová kaše, rýže nebo salát.
  4. Choripán: Choripán je oblíbený argentinský sendvič, který se skládá z grilované klobásy (chorizo) rozříznuté na polovinu a podávané v chlebu (bagetě nebo pečivu) s omáčkou chimichurri nebo jinými omáčkami.
  5. Provoleta: Provoleta je grilovaný sýr provolone, který se často podává jako předkrm při argentinském asadu. Sýr se griluje, dokud není zlatohnědý a měkký, a poté se podává s bylinkami a kořením.
  6. Locro: Locro je tradiční argentinská polévka nebo guláš z masa, brambor, kukuřice a fazolí. Tento hustý a výživný pokrm se často podává v zimě nebo o státních svátcích.
  7. Humita: Humita je tradiční pokrm ze sladké kukuřice, sýra, cibule a koření, který se zabalí do kukuřičných listů a poté se dusí nebo griluje. Humita se podává jako předkrm nebo příloha k hlavním jídlům.
  8. Carbonada: Carbonada je argentinské dušené maso, které se vyznačuje přidáním ovoce, jako jsou sušené švestky nebo rozinky. Tento jedinečný guláš se vaří z hovězího masa, brambor, mrkve, zeleniny a koření, což vytváří bohatou a sladkokyselou chuť.
  9. Alfajores: Alfajores jsou tradiční argentinské sušenky, které se skládají ze dvou kulatých oplatek, mezi nimiž je vrstva sladkého mléčného karamelu, tzv. dulce de leche. Koláčky jsou často polité čokoládou nebo posypané kokosem.
  10. Mate: V Argentině je národním nápojem maté, které se vyrábí z listů yerba maté namočených v horké vodě. Mate se tradičně pije ze slámky zvané bombilla, která slouží jako filtr, z kalabasy. Mate je společenský nápoj, který se často pije ve skupinách a je známý svými povzbuzujícími účinky.

Těchto 10 tradičních a oblíbených argentinských jídel nabízí pestrý výběr z kuchyně této jihoamerické země. Argentinská kuchyně je silně ovlivněna evropskými tradicemi, zejména španělskými a italskými, ale zároveň si díky místním surovinám a způsobům vaření zachovává jedinečný a autentický charakter.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového