10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Belgii

03.04.2023

Belgická kuchyně je proslulá svou rozmanitostí a bohatou tradicí. Nabízí pokrmy s vlivy Francie, Německa a Nizozemska. 

Moules-frites
Moules-frites

Zde je 10 národních, tradičních a oblíbených belgických jídel:

  1. Moules-frites: Tento tradiční pokrm se skládá ze dvou mušlí (moules) připravených v různých omáčkách a podávaných s hranolky nebo s opékanými bramborami. Je to jedno z nejznámějších belgických jídel.
  2. Hranolky: Belgické hranolky jsou známé po celém světě. Jsou silnější než francouzské a obvykle se podávají s různými omáčkami, jako je majonéza nebo tatarská omáčka.
  3. Carbonnade Flamande: Toto jídlo je dušené hovězí maso připravené v tmavém pivu s cibulí a hnědým cukrem. Jedná se o tradiční pokrm, který se často podává s hranolky nebo chlebem.
  4. Waterzooi: Toto tradiční jídlo z Gentu je krémový a sametový guláš z kuřecího masa nebo ryb, brambor, mrkve a pórku, ochucený vaječným žloutkem a smetanou.
  5. Stoemp: Stoemp je jednoduché a vydatné jídlo sestávající z bramborové kaše smíchané s různými druhy zeleniny, jako je mrkev, špenát nebo pórek. Podává se jako příloha k masu nebo uzenině.
  6. Boulets Liégeois: Tento liéžský pokrm se skládá z kuliček mletého masa (obvykle hovězího nebo vepřového) ve sladkokyselé omáčce z tmavého sirupu, cibule a koření. Podává se s hranolky nebo bramborami.
  7. Vafle: Belgické vafle jsou oblíbené po celém světě a jsou k dostání ve dvou hlavních provedeních: bruselské vafle, které jsou větší a tenčí, a lutyšské vafle, které jsou menší, silnější a sladší. Často se podávají s čerstvým ovocem, šlehačkou nebo čokoládovou polevou.
  8. Speculoos: Tyto tradiční sladké a kořeněné sušenky jsou oblíbené během vánočního období a často se podávají ke kávě nebo čaji. Speculoos jsou aromatické, s příchutí koriandru, hřebíčku, skořice a muškátového oříšku.
  9. Gratin dauphinois: Tento vydatný bramborový gratin pochází ze sousední Francie, ale je velmi oblíbený i v Belgii. Skládá se z tenkých plátků brambor smíchaných se smetanou, mlékem, strouhaným sýrem a česnekem a zapečených dozlatova.
  10. Čokolády a pralinky: Belgická čokoláda je známá po celém světě pro svou vynikající kvalitu a bohatou chuť. Obzvláště oblíbené jsou belgické pralinky různých tvarů, velikostí a příchutí. Mnoho turistů i místních obyvatel rádo navštěvuje čokoládovny a ochutnává tyto lahodné sladkosti.

Tyto pokrmy jsou jen několika z mnoha tradičních a oblíbených belgických jídel, která nabízejí autentickou chuť této evropské země. Belgická kuchyně je bohatá na chutné a rozmanité pokrmy, které uspokojí každého gurmána.

Pokud navštívíte Belgii, určitě si pochutnejte nejen na známých pokrmech, ale také na místních specialitách, které najdete v různých regionech země. Belgická gastronomie je plná překvapení a nabízí širokou škálu pokrmů, které kombinují tradiční a moderní kuchyni.

Mnoho tradičních belgických pokrmů najdete v rodinných restauracích, na trzích i na ulicích. Nezapomeňte ochutnat místní piva, která jsou další chloubou Belgie. Země nabízí stovky druhů piv, včetně trapistických nebo ovocných, které jsou ideálním doplňkem k vydatným jídlům.

Zážitek z belgické kuchyně je pro gurmány nezapomenutelný a nabízí možnost objevit nepřeberné množství chutí, které vás budou inspirovat k dalším kulinářským dobrodružstvím.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového