Co dělat když chcete otěhotnět

10.04.2021

Bezproblémové otěhotnění a donošení zdravého dítěte nemusí být jednoduché v případě špatných zlozvyků. Zbavte se jich! Co ženám snižuje šance na zdravé početí?

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

Moderní žena bere svůj život pevně do ruky a aktivně rozhoduje, kdy a za jakých podmínek zplodí a přivede na svět své dítě. K tomuto přístupu neoddělitelně patří i uvědomění si rizik, která přináší moderní doba. Jejich eliminací nebo aspoň minimalizací vytvoříte optimální podmínky pro početí a nekomplikovaný průběh těhotenství.

METLY CIVILIZACE

Civilizace s sebou přináší výdobytky vědecko-technické revoluce, ale taky četné neduhy, jako je kouření, konzumace alkoholu, špatná výživa, stres, nedostatek spánku ...
Úpravou nebo odstraněním těchto zlozvyků můžete významnou měrou pozitivně ovlivnit svůj život, zvýšit šanci na bezproblémové otěhotnění a zajistit nerušený průběh těhotenství.

KOUŘENÍ

Je dobré přestat kouřit aspoň 6 měsíců před plánovaným početím. Cigaretovým kouřem si vpravujete do těla nikotin, dehet a další jedovaté zplodiny, kterými pomalu otravujete sebe i plod. U svého nenarozeného dítěte zvyšujete riziko, že bude alergik, astmatik nebo bude trpět poruchami imunity. Obecně mají kuřačky rizikovější těhotenství, častěji trpí na vysoký tlak, častěji rodí předčasně a jejich děti bývají častěji hypotrofické (s menší porodní váhou).

ALKOHOL

Při nepravidelné konzumaci alkoholu (tzv. příležitostně) nebyly prokázány žádné změny a rizika pro těhotenství. U chronických alkoholiček samozřejmě zhoršení celkového zdravotního stavu poznamená i průběh gravidity. Alkoholičky častěji potrácejí a vzhledem k malnutrici (špatné výživě) rodí většinou předčasně a na svět přivádějí hypotrofické (podvyživené) děti. Poškození jater, pokud již existuje, spolu se zvýšenými nároky na játra v těhotenství dále zhoršuje celkový stav těhotné a vyhlídky plodu.
Novorozenec se rodí s tzv. fetálním alkoholickým syndromem, který se vyznačuje slabým růstem, menším množstvím podkožního tuku, ztíženou adaptací po porodu, problémy s dýcháním a krevním oběhem. Pokud matka požívá alkohol i během porodu, může mít dítě těžký akutní poporodní útlum dechového centra a u matky stoupá riziko vážného poporodního krvácení z dělohy.

VÝŽIVA

Zdravá výživa je klíčová, protože z velké části eliminuje riziko obezity a s ní spojených nemocí (vysoký tlak v těhotenství, onemocnění zvané preeklampsie, těhotenská cukrovka). Je vhodné si už před těhotenstvím zvyknout na rovnoměrný příjem potravy rozdělený do alespoň 5 porcí denně a na optimální pitný režim. Doporučené denní množství tekutin je 2,5 litru a nejvhodnějším nápojem je čistá voda bez bublinek nebo ovocný neslazený čaj. Vynechte soft drinky a kolu. Pro správné zažívání (a také z dietologického hlediska) je nejvhodnější voda bez bublinek s přídavkem několika kapek čerstvé citrónové šťávy. Chcete-li skutečně hodnotný nápoj bohatý na vitaminy, připravte si čerstvou ovocnou šťávu.

Za nejracionálnější způsob stravování se obecně považuje rozdělení potravin na třetiny a dodržení jejich poměrného zastoupení: jednu třetinu tvoří čerstvé ovoce a zelenina, další třetinu karbohydráty (nejlépe složité cukry, které zůstanou v žaludku delší dobu - např. produkty z tvrdozrnné pšenice), poslední třetinu tvoří maso, mléčné výrobky a ořechy.

Vynechte živočišné tuky, k přípravě jídla používejte výlučně olivový olej, konzumujte bílé maso (nejlépe krůtí) a ryby. Budete-li dodržovat toto složení potravy, dá se říci, že v přípravě na těhotenství nebudete potřebovat žádné zvláštní potravinové doplňky. Pokud vaše strava není takto vyvážená nebo jste pod zvláštní zátěží, bude užitečné užívat některý z kombinovaných přípravků (vitaminy, minerály, stopové prvky včetně antioxidantů).

ZDRAVÉ PILULKY

V přípravě na těhotenství a v rané graviditě se i u ženy s dobře vyváženou stravou doporučují některé specifické doplňky. Je to především kyselina listová, a to v množství, které jen velmi obtížně získáte z listového salátu. V ČR doporučují gynekologové a porodníci dávku 10 mg na den, v cizině je doporučená denní dávka od 0,4 do 0,8 mg na den. Dle dostupných důkazů dostatečný přísun kyseliny listové před početím a v prvních třech měsících těhotenství snižuje riziko vzniku vrozených vývojových vad plodu, především jeho centrálního nervového systému (rozštěpová vada páteře s výhřezem míchy).

Vitamin E v dávce 100 mg denně nebo obden má pozitivní vliv na kvalitu pohlavních buněk a buněk výstelky vůbec. Usnadňuje nidaci (uhnízdění) zárodku v děloze zvýšením prokrvení (podporou novotvorby cév) a stejným mechanismem podporuje růst zárodku v ranných stadiích embryonálního vývoje (přibližně do 8. týdne těhotenství = 6. týdne gestace). Pokud se připravujete na početí v období chřipkových epidemií, doporučuje se zvýšený příjem vitaminu C buď farmakologickou formou (tablety s obsahem cca 0,5 gramu vitaminu C), nebo v přirozené podobě (čerstvě vymačkaná citrónová šťáva ředěná vodou s přídavkem medu).

Pokud jste z jakýchkoliv důvodů trpěla anérnií (chudokrevností) z nedostatku železa, je potřeba se soustředit na úpravu krevního obrazu ještě před těhotenstvím. Nemluvíme tady o vzácných typech anérnií, jejichž léčba patří do rukou hematologa a ten se také vyjadřuje k vhodnosti otěhotnění.

Obecně platí, že trpíte-li jakýmkoliv onemocněním už před těhotenstvím, měl by se k vhodnosti otěhotnění vyjádřit odborník, který se o vás z hlediska dané nemoci stará.

KAŽDÝ POHYB JE ZDRAVÝ

Ke zdravému životnímu stylu patří i pohybová aktivita. Je dobré si uvědomit, že každý pohyb je zdravý a přispěje k vaší dobré kondici, i když se bude jednat pouze o 20 minut rychlochůze do práce. Otázkou je, který typ cvičení je specificky vhodný během přípravy na těhotenství. Doporučují se cviky posilující pánevní dno a zároveň uvolňující spasmy v oblasti pánve - vhodné je cvičení podle MUDr. Mojžíšové, kalanetika, strečink a také stále módnější břišní tanec.

CO S ANTIKONCEPCÍ?

Velká část žen, které plánují své těhotenství, používá některý typ antikoncepce.
Častou otázkou pak je, kdy vysadit hormonální antikoncepci nebo odstranit nitroděložní tělísko či podkožní implantát. Výrobci antikoncepčních přípravků uvádějí, že žádný "ochranný" interval není nutný a o těhotenství se můžete začít snažit okamžitě po vysazení hormonální antikoncepce nebo vytažení nitroděložního tělíska. Jeví se však jako rozumný kompromis období jednoho měsíce. Je třeba si zároveň uvědomit, že zejména po vysazení hormonální antikoncepce nemusí k návratu plodnosti dojít okamžitě. U některých žen to může trvat až 6 měsíců! Nebudte proto nervózní, když se vám nepovede otěhotnět okamžitě. Obecně platí, že zdravý, normálně plodný pár potřebuje k početí průměrně 4 cykly, a proto vás nabádáme k trpělivosti.

SE SEXEM TO NEPŘEHÁNĚJTE

Kvalitu nenahrazujte kvantitou. Některé páry se diví, že ačkoliv se o těhotenství snaží 2x denně, jejich snažení je marné, a to i po dobu několika měsíců. Mějte na paměti, že spermie taky potřebují čas na uzrání, a z tohoto hlediska se jeví nejvhodnější frekvence pohlavního styku 2-3x týdně. Při velmi častém pohlavním styku budou v ejakulátu pouze mladé, a tudíž oplodnění obtížně schopné formy spermií.

INVESTUJTE DO OVULAČNÍHO TESTU

Někdy pomůže vhodné načasování vašeho úsilí, hlavně jste-li oba značně vytíženi nebo jsou cykly víceméně nepravidelné, což je běžné až u třetiny žen. Z hlediska načasování se nejlépe osvědčují ovulační testy, které vám poskytnou velmi přesnou informaci o vaší nadcházející ovulaci - jste nejplodnější v době pozitivity testu a ještě dva dny poté. Tyto testy jsou volně dostupné v každé lékárně.

MĚJTE RÁDA SVÉHO GYNEKOLOGA

Pravidelné gynekologické vyšetření by měla každá žena absolvovat minimálně jednou ročně! Při plánování těhotenství je kvalitní gynekologické vyšetření s důrazem na plodnost naprosto nezbytné. Gynekologické vyšetření mimo jiné prokáže, zda máte zdravé děložní hrdlo především z hlediska onkologického, aby se vyloučila prekanceroza (změna na hrdle, která může později vést k rozvoji rakoviny hrdla). K tomuto stanovení se používá tzv. cervikální cytologie - tj. stěr z povrchu čípku a taky zevnitř čípku (z kanálu děložního hrdla) včetně metody přímé zrakové kontroly hrdla pod zvětšením (kolposkopie). Je vhodné prošetřit také kvalitu poševního sekretu a zlikvidovat patogenní bakterie, pokud jsou v pochvě nebo hrdle nalezeny.

Součástí vyšetření je palpační vyšetření orgánů malé pánve - určuje se velikost, tvar a umístění orgánů, přítomnost abnormálních struktur a bolestivosti. V prekoncepční přípravě (příprava před početím) doporučujeme rovněž ultrazvukové vyšetření malé pánve k odhalení abnormalit, které nemusejí být vždy hmatné (některé typy děložních myomů a vaječníkových cyst). Na přání lze provést sérologické (krevní) testy na pohlavní nemoci, jako je syfilis, kapavka nebo AIDS (HIV)

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.