Google Earth nám ukáže změny na naší planetě zachyceny pomocí časosběru

18.04.2021

Společnost Google přidala před blížícím se dni země, který připadá na 22. dubna, do své platformy Earth novou funkci nazvanou Timelapse. Můžete si tak prohlédnout změny, kterými naše planeta prošla za posledních 36 let, od roku 1984 do roku 2020.

Různé části rozsáhlých mapových podkladů, s nimiž Google disponuje, jsou nyní k dispozici ve formě videa, aby bylo možné pochopit, jak se řada míst v průběhu času změnila, například v důsledku klimatických změn nebo v důsledku odlesňování.

Projekt Timelapse, který je přístupný z plochy na adrese g.co/Timelapse, vytvořil tým Earth společnosti Google společně s techniky NASA, kteří již pracují na programu Landsat americké geologické služby. Jedná se o první civilní iniciativu pozorování Země, která využívá i družice Evropské unie Copernicus. Je založena na přibližně 20 milionech satelitních snímků.

Google se k tomu vyjádřil následovně: " Naše planeta zažila za posledního půl století takové změny v životním prostředí, které nemají v hystórii lidstva obdoby. Mnozí z nich zažili tyto změny přímo. Pro ostatní se jeví důsledky změny klimatu jako abstraktní a vzdálené, jako je tání polárních ledovců a ústup ledovců, ale přinášejí důsledky pro každého z nás." Na časosběrných videích je často patrný lidský podíl na konkrétních oblastech světa. Patří k nim urbanizace pouště v katarském Dauhá a rychlý růst metropolí, jako je například Dubaj. 

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podle jihokorejského výzkumu prezentovaného na Evropském kardiologickém kongresu, který začíná v pátek v Barceloně, může chůze trvající jen něco málo přes hodinu týdně nebo deset minut denně prodloužit délku života po 85. roce věku.

Atmosféra je soubor plynů, které obklopují naši planetu a sahají více než 800 km nad zemský povrch. Jedná se tedy o jakýsi nehomogenní obal rozdělený do pěti různých vrstev, z nichž každá má jiné vlastnosti.

Proč mrkáme?

25.06.2021

Ani si to neuvědomujeme, přesto je to pohyb, který každý z nás dělá denně a opakovaně: mrkání je přirozené a každý člověk za normálních podmínek dělá toto gesto každých pět sekund, takže podle japonské studie stráví průměrný člověk 10 % svého bdělého času... Se zavřenýma očima!