I vám se baterie v iPhonu rychle vybíjí? Proč a co s tím? 30 řešení pro vás

01.08.2021

V tomto článku se podíváme na 30 tipů, jak prodloužit výdrž baterie iPhonů a iPadů. 

Jak prodloužit výdrž baterie iPhonů a iPadů. Foto: Shutterstock.com
Jak prodloužit výdrž baterie iPhonů a iPadů. Foto: Shutterstock.com

Zástupci společnosti Apple každoročně při oznámení nové verze operačního systému pro mobilní zařízení uvádějí výrazné zlepšení energetické účinnosti. Totéž platí i pro samotná iZařízení, ale uživatelé tato vylepšení v praxi zdaleka ne vždy pocítí.

Zajímavé je, že ne vždy jde o výrobce a vývojáře softwaru, ale o samotné majitele chytrých telefonů a tabletů. Většina z nich odmítá navštívit nabídku nastavení, i když provedení požadované akce trvá několik sekund. V důsledku toho jsou uživatelé někdy nuceni nabíjet svá zařízení vícekrát denně, přičemž využívají jen zlomek funkcí svých zařízení.

1. Povolení úsporného režimu

Nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak odložit nabíjení baterie, je úsporný režim, který byl poprvé představen v iOS 9. Po aktivaci se vypne řada procesů náročných na zdroje, jako jsou automatické aktualizace obsahu, odesílání geodat, animace atd. Když je zapnutý úsporný režim, indikátor baterie se změní na žlutý. Úsporný režim můžete aktivovat v nabídce Nastavení → Baterie a také na ovládacím panelu. Kromě toho systém nabídne aktivaci úsporného režimu, když úroveň nabití baterie klesne na 20 %, a automaticky se deaktivuje, když uživatel nabije zařízení na 80 %.

2. Vypnutí mobilního internetu 3G / 4G (LTE)

V situacích, kdy má být baterie používána jen zřídka, je třeba se vyhnout vysokorychlostnímu připojení k internetu. Připojení 3G/LTE můžete zakázat v Nastavení → Mobilní → Mobilní data, nebo Ovládací panely (pouze pro zařízení s iOS 11 nebo novějším).

3. Občas restartujte zařízení iOS

Přestože je iOS nejstabilnějším mobilním operačním systémem, někdy chyby ve vývoji samotného operačního systému a aplikací třetích stran vedou k nepřehlédnutelným, ale škodlivým chybám. Některé aplikace mohou například v automatickém režimu procházet zbytečnými procesy, načítat data z internetu, aktualizovat zeměpisnou polohu atd. iPhone se také může vypnout a nereagovat na tlačítka (řešení problémů) kvůli dlouhodobému provozu bez restartování. Abyste takovým amatérským aplikacím zabránili, měli byste iPhone nebo iPad pravidelně (jednou za 2-3 týdny) restartovat.

4. Nepoužívejte iPhone nebo iPad v chladu

Naprostá většina mobilních zařízení Apple je vyrobena z hliníku, přičemž nejnovější modely mají tak tenká pouzdra, že baterie je doslova vtěsnána do kovového sendviče s vysokou tepelnou vodivostí. Při teplotách pod bodem mrazu dochází k ochlazování baterie a k zahušťování elektrolytu v baterii. V důsledku toho se mění hustota látky a klesá hladina náboje. Pro zajištění maximální výdrže baterie by měl být iPhone nebo iPad provozován při teplotách mezi 16 a 22 stupni Celsia nad nulou.

5. Deaktivace funkce Čas u obrazovky

Počínaje iOS 12 získal mobilní operační systém Apple funkci "Čas u obrazovky", která umožňuje získat podrobné statistiky o používání iPhonu nebo iPadu a nastavit zákazy aplikací. Aktivovaný nástroj "Čas u obrazovky" zároveň neustále běží na pozadí a negativně ovlivňuje výdrž baterie zařízení. Pokud funkci Čas u obrazovky nepoužíváte, deaktivujte ji prostřednictvím Nastavení → Čas u obrazovky → Zakázat čas u obrazovky.

6. Zakázat polohy

Mnoho aplikací si při prvním spuštění vyžádá přístup ke geolokačním údajům zařízení a uživatelé si často nepamatují, které aplikace mohou nepřetržitě sledovat jejich polohu. Systém iOS používá geolokační služby pro mnoho služeb a aplikací a umožňuje také odesílat informace o zeměpisné poloze do zařízení prostřednictvím nativního Messengeru, Instagramu, Najít přátele a dalších. Geolokace je samozřejmě potřeba méně často, takže pokud je potřeba šetřit energií, má smysl tuto funkci vypnout pro všechny nebo vybrané aplikace prostřednictvím Nastavení → Soukromí → Geolokační služby (poloha).

7. Odstranění nepoužívaných widgetů

Všimněte si nainstalovaných widgetů v (lišta widgetů se vyvolá přejetím zleva doprava na domovské obrazovce iOS), některé (nebo všechny) z nich možná vůbec nepoužíváte.

8. Vypnutí funkce Handoff

Vydáním iOS 9 a OS X El Capitan společnost Apple výrazně rozšířila rozhraní mezi mobilní a desktopovou platformou. Funkce Handoff umožňuje zejména rychlé přepínání mezi zařízením iDevice a Macem. Je to jistě užitečné, ale ne vždy nutné. Pokud například nepoužíváte iPad nebo Mac, má smysl vypnout funkci Handoff prostřednictvím Nastavení → Základní → Handoff.

9. Nepoužívejte aplikace náročné na zdroje

Každá aplikace nainstalovaná v chytrém telefonu nebo tabletu má samozřejmě jinou úroveň spotřeby energie. V systému iOS může uživatel určit aplikace, které spotřebovávají nejvíce energie. Za tímto účelem přejděte do nabídky Nastavení → Baterie. Zde se zobrazuje procentuální spotřeba baterie aplikací za posledních 24 hodin nebo týden. Pokud chcete co nejvíce šetřit energii baterie, nepoužívejte aplikace náročné na zdroje.

10. Zakázat automatické aktualizace aplikací

Jen málo uživatelů by si samozřejmě odepřelo možnost mít ve svém zařízení vždy k dispozici nejnovější a nejlepší hry a programy. Automatické aktualizace implementované v systému iOS však mohou nejen výrazně spotřebovávat data, ale také "zabíjet" baterii v nejnevhodnějším okamžiku. Aktualizace aplikací můžete zcela zakázat nebo je zakázat pro jednotlivé aplikace v Nastavení → iTunes Store a App Store → Automatické stahování.

11. Deaktivace aktualizací obsahu na pozadí

Je také užitečné zakázat aktualizaci obsahu pro aplikace spuštěné na pozadí. Hledaný přepínač najdete v Nastavení → Obecné → Aktualizace obsahu.

12. Zakázat nepotřebná oznámení

Pro aktivní uživatele sociálních sítí, zpravodajských kanálů a mobilních hráčů je tento problém docela aktuální - neustálá oznámení o nových sledujících, příspěvcích a lajcích jsou nejen otravná, ale mají také negativní dopad na baterii. Nezapomeňte zakázat oznámení ze sekundárních aplikací. To můžete provést v nabídce Nastavení → Oznámení.

13. Neodkládejte aplikace na pozadí

Začínajícím uživatelům se to může zdát paradoxní, ale často používané aplikace na pozadí, tedy v nabídce multitaskingu, nejenže neplýtvají systémovými prostředky a energií baterie, ale také je pomáhají šetřit.Neměli byste na pozadí odpojovat často používané aplikace.

14. Aktivace režimu "Letadlo"

Pokud se nacházíte v horách nebo kdekoli mimo dosah spolehlivého mobilního příjmu, nezapomeňte aktivovat režim Air Mode. Vyhledávání v síti má negativní vliv na výdrž baterie iPhonu nebo iPadu.

Abyste šetřili energii baterie, když nepotřebujete telefonovat, používat internet a další komunikační prostředky, vyplatí se také používat režim Letadlo. Aktivujete ho snadno, stačí zvednout clonu ovládacích panelů a klepnout na ikonu letadla nebo přejít do Nastavení → Režim letadlo. Letový režim můžete zapínat i na noc. Kromě úspory baterie vás nikdo nebude rušit při spánku.

15. Snižte jas obrazovky a použijte automatický jas.

Displeje Retina na iPhonu a iPadu jsou jasné a kontrastní, ale ne vždy chcete využívat plný potenciál obrazovky, zejména proto, že to může výrazně zatěžovat baterii zařízení. Problém lze vyřešit poměrně snadno - stačí přejít do Nastavení → Displej a jas a snížit jas na přijatelnou úroveň.

Společnost Apple navíc doporučuje nastavit přepínač Automatický jas do aktivní polohy. V tomto režimu iPhone automaticky rozpozná úroveň osvětlení pomocí senzoru na předním panelu a upraví jas obrazovky. Přepínač automatického jasu najdete v části Nastavení → Základní → Univerzální přístup → Přizpůsobení displeje.

16. Deaktivace funkce Raise to activate

Tato možnost umožňuje aktivovat obrazovku iPhonu (6s a novější) při zvednutí smartphonu. Pravděpodobně se bez ní obejdete a prodloužíte tak životnost vaší baterii.

17. Zakázat efekt paralaxy

Paralaxní efekt (3D efekt interakce ikon aplikací a tapety domovské obrazovky), který byl poprvé představen v systému iOS 7, vypadá docela hezky, ale stejně jako mnoho podobných designových prvků výrazně vybíjí baterii smartphonu. Chcete-li zakázat paralaxu a také snížit úroveň animace v systému iOS, jednoduše aktivujte funkci "Redukce pohybu" v části Nastavení → Základní → Univerzální přístup.

18. Použít snížení průhlednosti

Efekt rozmazání v systému iOS lze v nastavení také vypnout, čímž se sníží zatížení baterie smartphonu nebo tabletu. Tuto krásu můžete deaktivovat prostřednictvím Nastavení → Obecné → Univerzální přístup → Zvýšit kontrast → Snížit průhlednost.

19. Instalujte nejnovější aktualizace

Vždy instalujte nejnovější aktualizace systému iOS (pokud vaše zařízení není starší než 3 roky). Společnost Apple neustále pracuje na vývoji aktualizací mobilního operačního systému, aby opravila nalezené chyby. Přesto má téměř každá aktualizace pozitivní dopad na výkon a energetickou účinnost zařízení, takže není rozumné používat nejnovější verzi iOS. Často to platí pouze pro poslední dvě až tři generace iPhonu a iPadu. Starší zařízení bohužel začínají na novějším firmwaru pracovat znatelně pomaleji.

20. Nastavení doby automatického uzamčení obrazovky na 1 min nebo méně

Tato funkce neslouží pouze k ochraně dat. Když je obrazovka uzamčená, smartphone spotřebovává mnohem méně energie z baterie, proto má smysl nastavit dobu automatického uzamčení na 1 minutu nebo 30 sekund. To můžete provést v Nastavení → Obrazovka a jas → Automatické zamykání.

21. Omezení sledování reklam

Stejně jako všechny reklamní sítě dává Apple inzerentům možnost vybrat si cílové publikum. Skupiny reklamních zákazníků je samozřejmě třeba vymezit podle zeměpisné polohy, věku nebo jiných kritérií a reklamy se neustále sledují na zařízeních uživatelů. Zbytečný proces samozřejmě také spotřebovává část energie z baterie. Omezení sledování reklam lze povolit v části Nastavení → Soukromí → Reklamy.

22. Vypnutí Siri a funkcí Siri Suggestions

Hlasový asistent je velmi užitečná funkce, ale zamyslete se nad tím - používáte ji opravdu? Pokud je odpověď záporná, je lepší ji v zájmu úspory energie baterie vypnout (Poslouchat Siri a tlačítko Siri Home) v části Nastavení → Siri a hledání.

23. Vypnutí návrhů na vyhledávání

Možná také nepoužíváte "návrhy ve vyhledávání" i ty, které se zobrazují na samostatné obrazovce Spotlight (na domovských obrazovkách iPhonu a iPadu se vyvolávají přejetím prstem od středu dolů). Návrhy Siri lze také konfigurovat nebo zakázat prostřednictvím: Nastavení → Siri a hledání.

24. Zakázat opakovaná oznámení ze zpráv

Ve výchozím nastavení odesílá iOS oznámení o přijaté iMessage nebo SMS dvakrát. To je nejen nepříjemné, ale také to "vybíjí" baterii. Chcete-li opakovaná oznámení zakázat, jednoduše nastavte možnost "Nikdy" v Nastavení → Oznámení → Zprávy → Opakovaná oznámení.

25. Vypnut zvuky

Vypnutí zvuku zámku, kliknutí klávesnice, hmatových upozornění a v případě potřeby i vibrací a systémových zvuků.

Mnoho uživatelů se naivně domnívá, že vibrační režim nevybíjí tolik baterii smartphonu. Naopak vibrační motor je energeticky mnohem náročnější než reproduktory. Chcete-li maximalizovat výdrž baterie, vypněte přepínače "Během vyzvánění" a "Tichý režim" v části Nastavení → Zvuky. Zde můžete také zakázat zvuk zámku a kliknutí na klávesnici.

26. Zakázat AirDrop a Bluetooth

Bezdrátové služby AirDrop a Bluetooth sice běžný uživatel používá spíše zřídka, ale pokud jsou neustále v aktivním režimu, mohou urychlit připojení iPhonu nebo iPadu k zásuvce. Ověřte si, že je tomu jinak, spuštěním aplikace Controls a následným silným stisknutím (funguje i na iPhone 5s a iPhone 6) bloku s ikonami bezdrátového modulu. Zde jsou zakázány služby AirDrop a provoz Bluetooth.

27. Vypnutí funkce 3D Touch

Pokud nepoužíváte ani revoluční funkci 3D Touch (rozpoznávání dotyků), vypněte ji. Přepínač se nachází v Nastavení → Univerzální přístup → 3D Touch.

28. Vypnutí služby Apple Reporting

Ve výchozím nastavení odesílá každé zařízení společnosti Apple denně zprávu o výkonu, která jí pomáhá identifikovat problémy s operačním systémem. Uvádí se, že tato zpráva může obsahovat také geolokační údaje. Tuto funkci můžete zakázat v Nastavení → Soukromí → Analýza.

29. Použití externího akumulátoru (bateriového pouzdra)

Na dlouhé cestě, při kempování nebo prostě když jste mimo město a nemáte k dispozici elektrickou zásuvku, můžete použít alternativní zdroje energie - externí bateriové sady, pouzdra s vestavěnými bateriemi a další.

Společnost Apple uvedla na trh vlastní pouzdro pro iPhone s extra miliampérhodinami. Příslušenství je vhodné pro 4,7- a 5,5palcové modely smartphonů a poskytuje přibližně 25 hodin hovoru nebo 18 hodin surfování na internetu prostřednictvím připojení LTE. Chytré bateriové pouzdro stojí 3790 kč.

Samozřejmě se můžete poohlédnout po mnohem levnější variantě. Například podobné příslušenství od jiných společnosti s možností výběru kapacity (2500, 3650, 5000 nebo 7300 mAh) bude stát kolem 1000 až 2000 Kč

Ještě levnější bude stát samostatná powerbanka, jejíž přeprava bude méně pohodlná, ale později bude zařízení schopno opakovaně obnovit plnou úroveň baterie iPhonu a iPadu.

30. Zkontrolujte baterii a případně ji vyměňte

Lithium-iontové a podobné baterie jsou již mnoho let standardním zdrojem energie pro mobilní zařízení díky své relativně nízké ceně, malým rozměrům a dlouhé životnosti. Po přibližně 1,5 až 2 letech aktivního používání iPhonu nebo iPadu však kapacita baterie klesne přibližně o 15-20 %, po 3 až 4 letech o 50 %. Dříve nebo později bude samozřejmě nutné takovou baterii vyměnit za novou.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podle jihokorejského výzkumu prezentovaného na Evropském kardiologickém kongresu, který začíná v pátek v Barceloně, může chůze trvající jen něco málo přes hodinu týdně nebo deset minut denně prodloužit délku života po 85. roce věku.

Atmosféra je soubor plynů, které obklopují naši planetu a sahají více než 800 km nad zemský povrch. Jedná se tedy o jakýsi nehomogenní obal rozdělený do pěti různých vrstev, z nichž každá má jiné vlastnosti.

Proč mrkáme?

25.06.2021

Ani si to neuvědomujeme, přesto je to pohyb, který každý z nás dělá denně a opakovaně: mrkání je přirozené a každý člověk za normálních podmínek dělá toto gesto každých pět sekund, takže podle japonské studie stráví průměrný člověk 10 % svého bdělého času... Se zavřenýma očima!

Pokud hledáte čistě přírodní kosmetiku na přírodní bázi - černé mýdlo je určitě pro vás! Navzdory svému názvu velmi dobře pečuje o pleť, čistí ji a má mnoho vyživujících vlastností. Podívejte se sami, co naše pleť získá, když jo začneme používat, a jak to ovlivní naše zdraví a pohodu.

Láhev vody se stala symbolem zdravého životního stylu. Je však třeba si uvědomit, že voda není totéž co voda.