Jak rozlišovat mezi láskou a přátelstvím

07.08.2021

Je normální mít rád své přátele, ale jak si můžete být jistí, že to, co cítíte, není víc než přátelství?

Jak rozlišovat mezi láskou a přátelstvím
Jak rozlišovat mezi láskou a přátelstvím

Někdy je těžké odlišit platonické přátelství od jiného druhu lásky. Pokud se cítíte zmatení, věnujte čas přemýšlení o vztahu. Vzpomeňte si na všechny okamžiky, kdy jste pocítili lásku. Můžete také zvážit své priority. Co hledáte u partnera? Chtěli byste toto přátelství posunout na další úroveň? Existuje několik způsobů, jak to zjistit, aniž byste ohrozili svůj vztah.

Všimněte si intenzity svých pocitů. Přemýšlejte o tom, jak silné jsou vaše emoce. K milenci a příteli můžete chovat velmi podobné city, ale pokud jste zamilovaní, budou tyto city intenzivní. Obecně platí, že čím více citů chováte k určité osobě, tím je pravděpodobnější, že vaše city znamenají lásku.

Můžete například cítit chemii s přítelem, protože se oba smějete stejným vtipům a snadno spolu mluvíte. Když někoho milujete, jsou tyto pocity intenzivnější. Můžete se cítit závratně nebo vzrušeně.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, jak moc k někomu cítíte, je analyzovat, jak se cítíte, když nejste spolu. Když jste zamilovaní, je těžké být dlouho pryč od osoby, která vás přitahuje. Pokud jste zamilovaní, cítíte se jinak," když jste s danou osobou.

Všímejte si fyzických reakcí. Vaše tělo vám pomůže určit, jak se cítíte. Když jste s danou osobou, může se vám zrychlit tep nebo se vám mohou objevit motýli v žaludku. Můžete se dokonce cítit nervózní a zmatení. Při rozhovoru s náhodným přítelem byste se nesmáli ani se nervózně nepotili.

Když se setkáte s přítelem, pravděpodobně se na to těšíte. Pravděpodobně však nebudete mít žádné velké fyzické reakce, když se uvidíte nebo obejmete.

V případě někoho, koho milujete, nemusíte být schopni kontrolovat reakce svého těla. Mohou se vám potit ruce, třást se vám hlas a může se vám zrychlit tep.

Porovnejte tento vztah s jinými. Porovnejte tento vztah s jinými přátelskými vztahy, které máte. Pravděpodobně máš i další přátele, ale jen jednoho, o kterém si myslíš, že jsi do něj zamilovaná. Možná si tohoto vztahu ceníte více než vztahů s ostatními přáteli. S touto osobou můžete cítit silnější spojení.

Určení toho, co chcete

Rozhodněte se, zda hledáte romantický vztah. Rozdíl mezi láskou a přátelstvím poznáte podle toho, kolik pozornosti někomu věnujete. Pokud někoho milujete, pravděpodobně na něj budete neustále myslet a budete s ním chtít být v pravidelném kontaktu. Pravděpodobně byste na přítele během dne nemysleli tak často a neměli byste takovou chuť si s ním povídat.

Na svého přítele si můžete vzpomenout, když vám ho něco během dne připomene, například píseň, kterou máte oba rádi, nebo příběh, který vám připomene zážitek, který jste s ním zažili.

Když někoho milujete, budete na něj myslet celý den, ať už vás k tomu něco nutí, nebo ne. Můžete o nich dokonce snít.

Určete, o jakou pozornost usilujete. Jste spokojeni s tím, jak se k vám tato osoba chová? Pokud vás na pozdrav pouze poplácá po ruce, možná byste chtěli důvěrnější gesto. Možná doufáte, že od něj nebo od ní dostanete textovou zprávu. Pokud se vám celý den neozve přítel, nebude to pro vás takové zklamání, jako když se vám neozve někdo, koho máte rádi.

Pokud se vám váš přítel během dne často ozývá nebo vám při pohledu na jeho jméno v telefonu běhá mráz po zádech, může to být znamení, že byste s ním chtěla navázat vztah.

Když se vám celý den neozve váš přítel, nebude to pro vás takové zklamání, jako když se vám neozve někdo, koho máte rádi.

Pokud se vám váš přítel během dne často ozývá nebo máte motýly v žaludku, když vidíte jeho jméno na svém telefonu, může to být znamení, že byste s ním chtěla mít vztah.

Promluvte si s přítelem nebo členem rodiny. Může být těžké být objektivní, pokud jde o vlastní život. Zkuste si promluvit s někým, komu důvěřujete, například s blízkým přítelem nebo sourozencem. Tato osoba vám bude schopna poskytnout pohled zvenčí na to, jak se k vám váš "přítel" chová a zda mezi vámi vidí víc než jen přátelství.

Přítel si například může všimnout, že se na vás milovaná osoba dívá, když jí nevěnujete pozornost. Mohou si také všimnout, že milovaná osoba o vás často mluví, když nejste nablízku: další známka toho, že vás může považovat za víc než jen přítele.

Přemýšlejte o svých pocitech. Určit, jaké jsou vaše emoce, není snadné a může to vyžadovat hodně přemýšlení. Chcete-li zjistit, zda k někomu cítíte lásku nebo přátelství, buďte ke svým pocitům upřímní.

Napište si seznam, abyste mohli sledovat své pocity v průběhu celého týdne. Napište si, jak se cítíte, když s danou osobou mluvíte nebo na ni myslíte. Můžete si například všimnout, že jste byli velmi nadšení, že vám tato osoba zavolala, nebo naopak velmi nervózní, když jste s ní trávili čas.

Zeptejte se sami sebe, co vás na této osobě přitahuje. Možná máte potřebu, kterou splňují. Pokud se například necítíte oblíbení a ona je obdivovaná, můžete se o ni zajímat, protože se cítíte dobře ve společnosti někoho, koho obdivujete. Obecně platí, že city založené na vnějších faktorech, jako je tento příklad, nejsou pravou láskou.

  • Vést si deník. Věnujte každý den několik minut a napište si pár řádků o svých vztazích s lidmi kolem vás. To vám pomůže zjistit, zda se k této osobě chováte jinak než k ostatním přátelům. Může vám také pomoci určit, zda se k vám tato osoba chová jako k příteli, nebo jako k milenci.
  • Zkuste si vybavit konkrétní situace. Vzpomeňte si například na okamžik, kdy jste viděli tuto osobu mluvit s někým jiným, a vzpomeňte si, jak jste se při tom cítili. Žárlil jsi? Nebo se vás to vůbec nedotklo?

Pokračování vztahu

Buďte si jisti sami sebou. Možná jste velmi nervózní z toho, že se snažíte ve vztahu pokročit. To je zcela normální. Snažte se však vystupovat sebevědomě. To vám pomůže najít správná slova a určit, jak dosáhnout svých cílů.

Flirtujte s osobou, která vás zajímá. Začněte tím, že se mu budete dívat do očí o vteřinu déle než obvykle. Můžete se také této osobě více věnovat. Pokud jste ve skupině, mluvte hlavně s ním nebo s ní.

  • Zkuste lehký fyzický kontakt. Položte mu ruku na rameno a zasmějte se jeho vtipu.
  • Když se smějete vtipu, položte mu ruku na rameno.

Změňte jazyk. Přátelé spolu mluví velmi neformálně. Používají například přezdívky jako "buddy", "baba". Když se přistihnete, že tyto výrazy používáte, vzpamatujte se. Taková jména se obvykle používají mezi lidmi, kteří jsou dobrými přáteli. Když oslovujete svého blízkého, oslovujte ho jménem.

Pozvěte tuto osobu na rande. Buďte přímí a pozvěte ji na rande. Pokud si nedáte šanci, nikdy nezjistíte, zda byste spolu mohli být šťastní. Dejte najevo, že byste se s nimi rádi setkali osobně.

  • Můžete říci: "Rád bych s tebou strávil nějaký čas ve čtyřech.

Přijměte odpověď této osoby. Pokud k vám milovaná osoba necítí totéž, může to bolet. Můžete se cítit odmítnuti a rozzlobeni. Snažte se pochopit, že se vám pravděpodobně nesnaží ublížit, ale že je k vám upřímná. Nesnažte se, aby se druhá osoba cítila provinile, protože nesdílí vaše pocity. Pokud nevíte, co říct, zkuste následující.

  • "Děkuji ti, že jsi ke mně byl upřímný. Doufal jsem, že budeš sdílet mé pocity, ale chápu, že nemůžeš změnit to, co cítíš.
  • "Oceňuji vaši upřímnost. Rád bych zůstal tvým přítelem, ale doufám, že pochopíš, že potřebuji čas, abych se vyrovnal se svými pocity.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.