Když vám běhat nedovolí bolavé koleno

10.04.2021

Kvůli bolesti v kolenou nemusíte hned spěchat k lékaři. Zvýšenou pozornost byste ale zcela jistě měli věnovat kvalitní regeneraci. Měli byste se rovněž pokusit analyzovat příčiny, které k obtížím vedly. Pro začátek omezte namáhání kolene na úroveň, která nevyvolává pocit bolesti, nebo dokonce otok.  

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

Co vám hrozí

Bolest, otok i výpotek jsou obranné mechanismy varující před dalším poškozením kloubu. Tělo si jimi samo vytváří podmínky pro spontánní zotavení. Běžec, který tato varování ignoruje, nebo dokonce dál sportuje se stejnou intenzitou za současného užívání léků, je na nejlepší cestě k vážnému poškození kolene. Obvykle jde o zánět čéškového vazu nebo ohybačů kolene (entezopatie), kloubního pouzdra a chrupavky (chondropatie) nebo celého kloubu (gonartritis), provázený výpotkem. V konečné fázi pak mohou nastat degenerativní změny kloubních ploch (gonartróza). O vývoji obtíží vždy rozhoduje doba, po kterou bylo koleno nuceno fungovat v nepříznivých podmínkách.

Spirála potíží

Nadměrná zátěž, nedostatečná kondice, přehnaná motivace, případně nepříznivé počasí jsou typickou kombinací vedoucí k bolavému koleni.

1. Bolest je cítit nejprve v průběhu nebo záhy po skončení běhu.
2. Bolest běžec vnímá i v klidu. Kolenní kloub bývá oteklý, zarudlý a bolestivý na pohmat.
3. Obtíže se s pokračující námahou dále zhoršuji.

Dochází k poruše kloubní pohyblivosti. Výrazný otok kolene, nebo dokonce jeho náplň výpotkem už představují tak závažné příznaky, že vyžadují zásah odborného lékaře.

Zásady prevence

Nejúčinnějším způsobem léčby bolavého kolene je prevence. Tréninkové dávky proto odpočátku zvyšujte jen postupně. Intenzitu i počet naběhaných kilometrů přizpůsobte momentálním možnostem svého organismu a naučte se citlivě reagovat na případnou bolest. Nezapomínejte na kompenzační sporty, které přispějí k regeneraci nejvíce namáhaných kloubů. Jděte si občas zaplavat, projeďte se na kole, v zimě se lehce protáhněte na běžkách. Nezbytnou součástí péče o tělesnou schránku je kvalitní regenerace. Dbejte proto na vydatný spánek, občas si zajděte do sauny, na masáže, dopřávejte si koupele a lázeňské procedury.

Zásady správné léčby

Bolest kolene vám sice znepříjemní život, ale úspěšnost léčby je vysoká. Podmínkou je, že s léčbou začnete co nejdříve, dokud bolesti kolene ještě nejsou příliš intenzivní a neprovázejí je výrazné známky zánětu. Předpokladem rychlého uzdravení je vytvoření podmínek pro spontánní regeneraci (především omezení zátěže).

Hlídejte si polohu

Pro zdárný průběh léčby byste se měli snažit udržovat nohu co nejdéle ve vyvýšené poloze, pohodlně podloženou v oblasti kolene, tak aby vám přinášela maximální uvolnění a přispívala ke spontánnímu ústupu otoku.

Pozor na strnulé sezení

Po dobu trvání potíží nezatěžujte koleno delší chůzí ani strnulou polohou při sezení (problematické to bývá především při jízdě autem).

Chraňte se

Při nezbytných přesunech můžete koleno chránit lehkým elastickým návlekem nebo zpevněnou ortézou (vyrábějí se již i z moderních prodyšných materiálů). Smyslem jejího použití je omezení pohybu do rizikových krajních poloh, rozhodně ne předčasný návrat k běhu.

Rozhýbejte se

Naprostý klid kolene bývá nutný jen v těch nejtěžších případech. Jinak je vhodné, abyste koleno několikrát denně lehce rozhýbali, dokud nepocítíte mírný tah. Zapojte svaly, které koleno ovládají - zabráníte tak jejich výraznému ochabnutí, zkrácení nebo omezení rozsahu kloubního pohybu.

Fyzika ve službách medicíny

Obložte se ledem: Teploty pod bodem mrazu přispívají ke zmírnění bolesti, ústupu otoku a ke snížení svalového napětí. Ledování je účelné zejména v akutní fázi obtíží - v případě, že potíže přejdou do chronického stadia, nahraďte ho jinými fyzikálními metodami. Pří léčbě chladem můžete použít obyčejné kostky ledu zabalené do tkaniny nebo k tomu účelu speciálně vyrobené chladivé sáčky, které na 2-3 minuty přikládejte na bolavé koleno. Postup opakujte s krátkými přestávkami asi čtyřikrát. Po ukončení ledování koleno osušte, rozhýbejte a ošetřete nedráždivým krémem.

Priessnitzův obklad: Jde o tradiční a velmi účinnou fyzikální proceduru. K obkladu použijte froté ručník namočený do studené vody, následně lehce vyždímaný a překrytý vrstvou suchého froté, který ponechejte na postiženém místě asi jednu hodinu. Dosáhnete tak zlepšeného prokrvení kůže i orgánů bezprostředně pod ní, zvyšuje se látková výměna a urychluje se tak vstřebávání výpotku i otoku.

Elektroléčba: Díky reflexnímu působení přinášejí úlevu také ultra zvuk, laser, magnetoterapie, diadynamické a interferenční proudy nebo rázová vlna. Jedná se ale o metody doplňkové, které mohou krátkodobě zmírnit zánětlivou reakci měkkých tkání a bolest, vlastní podstatu onemocnění však příliš neovlivňují.

Když dojde na chemii

Místní léčba
K lokální léčbě se používá široká škála mastí a gelů, jejichž účinkem je potlačení bolesti, zánětu a otoku. Na bolavé koleno aplikujte dvakrát denně asi 3-5cm přípravku, které jemným masirovánirn vetřete do kůže. Tyto preparáty mají velmi dobrý efekt, ale především méně nežádoucích účinků než tytéž léky podávané ústy, v podobě tablet. Jedinou potenciální komplikací může být výskyt alergické kožní reakce. V takovém případě je nutné jejich používání okamžitě ukončit.

Možnosti a rizika celkové léčby

Pokud i přes dodržení klidového režimu a fyzikální léčbu bolest přetrvává, nebo se dokonce stupňuje, je nutné přistoupit k použití analgetik nebo antirevmatik
v podobě tablet. Jako lék první volby bývá doporučován paracetamol (Paralen). S ohledem na možnost poškození jaterní tkáně by ale jeho denní dávka neměla překročit 2,5 g. Při výraznější zánětlivé reakci je účelnější použití léků obsahujících kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin) v denní dávce do 2 g. Pamatovat byste v tomto případě měli na riziko poškození zažívacího traktu.

Podávání vysoce účinných nesteroidních antirevmatik (např. lbalgin, Diclofenac, Aulin) spadá plně do kompetence zkušeného lékaře. Pokud stav pacienta nezbytně vyžaduje podávání léku, měla by být délka užívání co nejkratší a minimální účinná dávka stanovena tak, aby pružně reagovala na změny zdravotního stavu. Tyto léky, kromě celé řady nežádoucích účinků, totiž potlačují bolest, která je důležitým ochranným mechanismem organismu.

Kdy můžete znovu na trasu

Někteří náruživí běžci dávají místo kvalitního odpočinku a snaze o úplné doléčení přednost radikálnějším léčebným postupům, aby se mohli co nejdříve vrátit k oblíbenému sportu. Značný díl viny na léčebných neúspěších mají v takovém případě i někteří lékaři, kteří věnují pozornost jenom bolavému koleni a opomíjejí mentalitu sportovce. Vy se těchto chyb vyvarujte. O návratu k pravidelnému tréninku uvažujte až
ve chvíli, kdy bolest a otok kolene zcela ustoupí. Teprve pak se můžete pokusit
o pomalý návrat ke sportovní aktivitě.

Pozor na obstřiky

Bolest potlačuje i injekční obstřik kolene směsí znecitlivujíci látky (anestetika)
a protizánětlivého hormonu (kortikoidu). Ten je určen výlučně ke zvládnutí těžkých zánětů a musí po něm následovat až několikatýdenní odpočinek. S ohledem
na komplikace při nesprávném provedení obstřiku (především hnisání a nebezpečí poškození měkkých tkání kolene) je nutné před jeho častým opakováním důrazně varovat. V odborné literatuře můžete ještě dnes najít doporučení, podle kterého si po nanesení masti máte postižené místo překrýt zábalem z igelitu, aby se urychlilo vstřebání léčivé složky.
U moderních přípravků, jako je například krém Dolgit, není tento postup nutný - příslušná substance je sama o sobě zárukou průniku účinné látky do hloubky tkání. 

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.