Krvavá daň za kosmetiku - co znamená "klinicky testováno"?

16.05.2021

Tento článek se nepsal snadno, ale měl by si ho přečíst každý, protože se týká každého z nás. Toto téma je příliš široké, než aby se dalo zúžit na jednu stránku, a příliš smutné, než aby se dalo vyjádřit slovy, proto se zaměříme jen na jednu část příběhu - kdo trpí pro vaši krásu?

Klinicky testováno
Klinicky testováno

Každý den používáme nejméně tucet kosmetických produktů. Jeden vám provoní pleť, druhý odstraní vrásky, třetí odstraní lupy. Jejich účinek je zaručen prohlášením na výrobku, že je bezpečné je používat. Že byl klinicky testován. Přemýšleli jste ale někdy o tom, kdo ho testoval před vámi?

Slovo "pokusný králik" není překroucený výraz. Jsou to skuteční králíci... a kočky, psi, opice, myši, krysy, morčata, ptáci, žáby a další a další. Jen v Evropě je každoročně 35 000 zvířat podrobeno dlouhým a bolestivým testům, které mají prokázat účinnost a bezpečnost kosmetických výrobků. V celosvětovém měřítku je to až několik milionů. Takové testování se datuje od počátku 20. století, takže po tolika letech bychom právem očekávali takový pokrok nejen ve vědě, ale především ve vědomí, že bychom od něj zcela upustili.

Mnozí z vás možná nevědí, jak se tyto testy provádějí, a proto si neuvědomují, jak jsou kruté. Bolestivé testy se provádějí na živých zvířatech bez anestezie, která by mohla ovlivnit výsledky. Experimenty jsou tajné a provádějí se v mnoha soukromých i vládních laboratořích. Málo informací lze získat z vědeckých časopisů, v nichž jsou publikovány pouze výsledky úspěšných testů. Ostatní informace jsou získávány pod krytím.

Několik testů je určeno k testování průniku a podráždění látky a jejího účinku na kůži, citlivosti na UV záření, toxicity, karcinogenity, reprodukčních účinků a účinnosti výrobku. Všechny mají stejnou vlastnost - jsou extrémně kruté ke zvířatům.

Testy zahrnují injekční aplikaci a aplikaci toxických a žíravých látek, přímou injekci do oka, násilné krmení atd. Často se dočtete, že se jedná o vivisekci. Jedná se o pitvu živého zvířete. Nejčastějšími následky testů jsou křeče, zvracení, průjem, ochrnutí, zmrzačení a krvácení, po nichž obvykle následuje smrt. A to vše pro "krásu" člověka.

O to krutější je, že mnohé z těchto testů jsou zbytečné a jiné lze nahradit alternativními metodami šetrnými ke zvířatům. Lidský organismus nelze srovnávat s organismem testovaných zvířat, a proto jsou výsledky většiny testů nespolehlivé. Mnoho výrobků se proto ani nedostane na trh, protože neprošly závěrečným testováním na dobrovolnících. Alternativní metody se naopak zaměřují na lidskou tkáň (kůži vypěstovanou v laboratoři), trvají kratší dobu, a jsou proto levnější. Využívá počítačovou technologii (simulace), již známé údaje o poškození a testování na dobrovolnících.

Navzdory úsilí mnoha organizací a jednotlivců se testy na zvířatech stále provádějí. Na samém vrcholu černé listiny firem jsou giganti jako Procter & Gamble, Unilever, Beiersdorf, Henkel, L'Oréal a Reckitt Benckiser, celkem několik set mediálně nejznámějších značek. Právě tyto společnosti stále používají nejkrutější testy, při nichž každoročně umírají tisíce zvířat.

Kosmetika je však jen částí tohoto nechutného příběhu, který téměř nemá konce. Podobné testy se provádějí při testování potravin, výrobků pro domácnost a zahradu a v popředí zájmu jsou testy pro vývoj léků a dokonce i zbraní. Jen v Evropě každoročně zemře více než 12 milionů zvířat pro různé testovací účely.

Nejvíce můžeme pro změnu udělat my sami jako spotřebitelé. My jsme ti, kteří umožňují existenci firem, a je na nás, abychom se rozhodli, který produkt si koupíme. Krok správným směrem můžete udělat ještě dnes. Nekupujte výrobky, které byly testovány na zvířatech. I v Česku existuje mnoho značek, jejichž výrobky a složky nebyly testovány na zvířatech. Je správné, že je podporujeme. Učiňte toto důležité rozhodnutí a pokuste se zvýšit povědomí lidí ve svém okolí, protože mnozí si nejsou vědomi krutosti, která se skrývá za jejich oblíbenou kosmetikou.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.