Michaelisův kosočtverec: kde se nachází a co může gynekologovi říci

25.03.2023

Není žádným tajemstvím, že některé vnější ukazatele mohou odrážet nebo poukazovat na vnitřní zdravotní stav. To je i případ Michaelisova kosočtverce, který se měří u každé těhotné ženy.

Michaelisův kosočtverec
Michaelisův kosočtverec

Narození dítěte je velmi náročný proces, a proto je nezbytné, aby těhotenství sledoval lékař. Kromě mnoha pravidelných testů a vyšetření je v tomto období důležité také vyšetření pánve. Struktura a velikost pánve hrají důležitou, někdy dokonce rozhodující roli pro výsledek porodu dítěte. Při vyšetření pánve věnuje lékař zvláštní pozornost Michaelisovu kosočtverci, nazývanému také křížový kosočtverec. Jeho geometrické rysy poskytují vyšetřujícímu informace o jemnostech vnitřní struktury pánve.

Michaelisův kosočtverec je malá oblast na zadní straně křížové kosti. Ve skutečnosti vypadá jako kosočtverec a tvoří horizontální linii podél hýžďové jamky a vertikální linii od pátého bederního obratle ke kostrči).

"Michaelisův kosočtverec" je čtyřhranný tvar, který se nachází na lidské páteři v dolní bederní oblasti. Je obklopen hranicemi kyčelních kostí (ilia), křížové kosti (sacrum) a spodní částí pěti bederních obratlů. Její špičatý tvar je orientován směrem dolů, s vrcholem přibližně v úrovni nadklíčku.

Důležitá je velikost

Normální velikost a struktura pánve je jednou z nejdůležitějších podmínek úspěšného porodu. Abnormality ztěžují porod a některé, zejména ty příliš malé, jsou nepřekonatelnou překážkou přirozeného porodu. Proto je měření pánve tak důležité. Pokud je velikost pánve určena předem, lze předejít pozdějším komplikacím a provést chirurgické zákroky.

Úzká pánev je spojena s mnoha komplikacemi. Mezi možné komplikace patří předčasná ztráta plodové vody, hypoxie plodu, slabost při porodu a různá porodní traumata pro matku i plod.

Jak se měří pánev?

Většinu vnitřních parametrů nelze změřit, proto se používají vnější údaje a orientační body. Pánev se měří pomocí přístroje, který připomíná kompas se zaoblenými konci - bazometr (nazývaný také OB kompas). Má speciální stupnici s knoflíky, jejichž vzájemná vzdálenost od sebe udává určitý index. Pomocí kompasu lze měřit přímé a příčné rozměry ženské pánve.

Kromě základních indexů lékař zkoumá také tvar Michaelisova kosočtverce. V závislosti na konstituci osoby jej lze jasně vidět v dolní části zad. V opačném případě jej lékař jednoduše nahmatá pomocí orientačních bodů - kostních výběžků bederních obratlů, křížové kosti a tzv. žilních jamek. Za normálních okolností by měl být kosočtverec geometricky pravidelný, s tendencí být čtvercový. Vertikální úhlopříčka je 11 cm a horizontální 10-11 cm.

Příliš malý vrchol kosočtverce svědčí o mělké nebo plochorachitické pánvi. Protáhlý, úzký kosočtverec svědčí o příliš šikmé a zakřivené pánvi a nepravidelně tvarovaný kosočtverec svědčí o zakřivené, asymetrické pánvi. Všechny tyto abnormality mohou narušit normální průběh přirozeného porodu.

Mimochodem, v oblasti Michaelisova kosočtverce se často vyskytují nadměrné tukové zásoby, které se velmi obtížně korigují. Tato oblast se nazývá tuková past. K odstranění nadbytečného tuku lze použít injekční techniky (lipolytika), např.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.