Pravda o bramborách!

29.04.2021

Všeobecně rozšířené přesvědčení, že brambory jsou tučnější je založeny na nepravdě. Fakta hovoří jinak, ale o tom podrobněji níže v článku.

Brambory. Foto: Shutterstock.com
Brambory. Foto: Shutterstock.com

Brambory se do Evropy dostaly z Jižní Ameriky v roce 1565. Říká se, že Ludvík XVI. a Marie Antoinetta zdobili své šaty bramborovými květy. Brambory používali lékárníci k léčebným účelům. V jídelníčku Evropanů se však objevily mnohem později.

Ve dvacátém století se brambory staly základní složkou naší potravy. V době boje proti obezitě jsou brambory neoprávněně méně oblíbené. Vždyť jsou bohaté na vitamin C, všechny vitaminy skupiny B, draslík, fosfor a hořčík a také na některé bílkoviny, tzv. esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nesyntetizuje a musí je získávat potravou. Porce brambor k obědu (asi 200 g) pokryje polovinu denní potřeby vitaminu C a třetinu potřeby draslíku.

Ale co lidé s nadváhou?

Na vině nejsou brambory, ale způsob jejich vaření. Například to nejsou brambory, které jsou tučné, ale tučné a husté omáčky, kterými jsou přelévány. Vařené brambory jsou navíc méně kalorické než například těstoviny, nemluvě o hranolkách a chipsech. 

Porovnejme počet kalorií na 100 g výrobku:

  • vařené brambory - 65 kcal
  • rýže - 135 kcal
  • těstoviny - 150 kcal
  • Hranolky - 250 kcal
  • chipsy - 540 kcal

Takže máme odpověď na otázku, co vás opravdu ztuční

Podle výzkumu provedeného ve Velké Británii obsahují vařené brambory látky, které působí proti hypertenzi.

Samozřejmě, jako u všeho, i u brambor platí, že je třeba jíst s mírou, ale přehodnotit svůj postoj k bramborám je hra, která stojí za to, protože hypertenze je problém, kterým trpí více hodně lidi.

Při vaření brambor však nezapomínejte na to, abyste je nepřevařili, protože taková úprava je na škodu (nadbytek soli v těle zvyšuje krevní tlak).

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Nedávný výzkum prokázal významnou roli tělesné výchovy při učení a zapamatování, stejně jako důležitost pohybu pro vývoj studentů. Neuroedukace tak získala klíčovou roli v přípravě učitelů, která jim umožňuje přizpůsobit tělesná cvičení neurologickému vývoji.

Vyhnout se klíšťatům je možné pomocí domácích a přírodních prostředků, které jsou užitečné zejména u štěňat, protože u nich se nedoporučuje používat drsné chemické prostředky k odstranění parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy.

Akné je kožní onemocnění, ke kterému dochází, když se vlasové folikuly ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. Způsobuje bílé a černé tečky nebo pupínky. Akné se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, i když postihuje lidi všech věkových kategorií.

Velká či malá, skrytá či odhalená ňadra jsou předmětem obdivu, který nepřestává vzrušovat mužskou představivost, a o velikosti ženských prsou se diskutuje stejně často jako o velikosti penisu.

"Čtyři dohody" je kniha Dona Miguela Ruize a je to pravděpodobně jedna z nejsmysluplnějších a nejpodstatnějších knih, které jsem četl. Je to dáno především tím, že samotná kniha má neuvěřitelných 70-80 stran. Věci jsou podány stručně a přehledně, bez zbytečných výplní a slovíčkaření. Nyní se budu snažit zprostředkovat poselství Dona Miguela Ruize...