Pravda o bramborách!

29.04.2021

Všeobecně rozšířené přesvědčení, že brambory jsou tučnější je založeny na nepravdě. Fakta hovoří jinak, ale o tom podrobněji níže v článku.

Brambory. Foto: Shutterstock.com
Brambory. Foto: Shutterstock.com

Brambory se do Evropy dostaly z Jižní Ameriky v roce 1565. Říká se, že Ludvík XVI. a Marie Antoinetta zdobili své šaty bramborovými květy. Brambory používali lékárníci k léčebným účelům. V jídelníčku Evropanů se však objevily mnohem později.

Ve dvacátém století se brambory staly základní složkou naší potravy. V době boje proti obezitě jsou brambory neoprávněně méně oblíbené. Vždyť jsou bohaté na vitamin C, všechny vitaminy skupiny B, draslík, fosfor a hořčík a také na některé bílkoviny, tzv. esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nesyntetizuje a musí je získávat potravou. Porce brambor k obědu (asi 200 g) pokryje polovinu denní potřeby vitaminu C a třetinu potřeby draslíku.

Ale co lidé s nadváhou?

Na vině nejsou brambory, ale způsob jejich vaření. Například to nejsou brambory, které jsou tučné, ale tučné a husté omáčky, kterými jsou přelévány. Vařené brambory jsou navíc méně kalorické než například těstoviny, nemluvě o hranolkách a chipsech. 

Porovnejme počet kalorií na 100 g výrobku:

  • vařené brambory - 65 kcal
  • rýže - 135 kcal
  • těstoviny - 150 kcal
  • Hranolky - 250 kcal
  • chipsy - 540 kcal

Takže máme odpověď na otázku, co vás opravdu ztuční

Podle výzkumu provedeného ve Velké Británii obsahují vařené brambory látky, které působí proti hypertenzi.

Samozřejmě, jako u všeho, i u brambor platí, že je třeba jíst s mírou, ale přehodnotit svůj postoj k bramborám je hra, která stojí za to, protože hypertenze je problém, kterým trpí více hodně lidi.

Při vaření brambor však nezapomínejte na to, abyste je nepřevařili, protože taková úprava je na škodu (nadbytek soli v těle zvyšuje krevní tlak).

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Uvažujete o kosmetických a cévních službách na BcD Clinic? Než se rozhodnete, přečtěte si nejnovější recenze a doporučení.

Looksogood.cz je český eshop, na kterém koupíte značkové oblečení značek jako GUESS, Tommy Hilfiger, Michael Kors, GANT, Calvin Klein a jiné. Je to vlastně taková konkurence obchodem jako jsou About You nebo Glami. V čem je však Looksogood.cz lepší?

Nedávný výzkum prokázal významnou roli tělesné výchovy při učení a zapamatování, stejně jako důležitost pohybu pro vývoj studentů. Neuroedukace tak získala klíčovou roli v přípravě učitelů, která jim umožňuje přizpůsobit tělesná cvičení neurologickému vývoji.