Proč je sokol stěhovavý nejrychlejším zvířetem na světě?

12.07.2021

Dá se říci, že kdyby byl sokol stěhovavý letadlem, byl by mistrovským dílem mechaniky a aerodynamiky.

Sokol stěhovavý. Foto: Shutterstock.com
Sokol stěhovavý. Foto: Shutterstock.com

Ve skutečnosti má tento pták rozpětí křídel 80 až 120 cm. Sokol stěhovavý je známý jako jeden z nejrychlejších ptáků na světě, který dokáže v prudkém klesání vyvinout rychlost téměř 320 km za hodinu: prakticky výkon sportovního auta. Ani gepard, jedno z nejrychlejších suchozemských zvířat, ho nedokázal překonat.

Chov sokola stěhovavého k lovu byl v době feudalismu módní zábavou na nejluxusnějších dvorech. Dnes tento bleskurychlý a tichý dravec létá v závratných výškách nad paláci v mnoha městech.

Sokol stěhovavý je velmi přizpůsobivý, takže ho lze považovat za kosmopolitní zvíře: jeho hnízda se nacházejí v nejrůznějších prostředích, od otevřené a řídce osídlené oblohy až po vrcholky zvonic a městských paláců. Sokol stěhovavý potřebuje nakrmit sebe a svá mláďata nejméně dvakrát denně a k uspokojení této potřeby využívá své eso v rukávu: rychlost!

Zdá se, že jeho slzovité tělo, krátký ocas a velká křídla byly dokonale navrženy tak, aby co nejlépe využily principy aerodynamiky. Jeho nozdry mají operkule, které mu umožňují normálně dýchat i za letu; při takové rychlosti a výšce by síla a tlak vzduchu mohly způsobit explozi plic.

Membrána čistí jeho oční bulvy od nečistot a zabraňuje jejich dehydrataci; jeho oči jsou vybaveny dvěma zónami pro každou sítnici, v nichž jsou soustředěny zrakové senzory, což mu dává neuvěřitelnou schopnost triangulace. Díky tomu je schopen lokalizovat kořist v okruhu tří kilometrů.

Sokol stěhovavý loví v létě a svůj úžasný zrak využívá k výběru kořisti z nejpomalejších a nejslabších ptáků. Pokud by se totiž pustil do kořisti, která je schopna rychlých obratů, snížila by se šance na úspěch jeho lovu, který se soustředí především na rychlost letu.

Když rozpozná kořist, skloní hlavu, dlouhá špičatá křídla se přiblíží k tělu a splynou s ním; postaví se kolmo ke kořisti a pak se rozběhne. sestupuje dolů. Manévr trvá zlomek sekundy: jeho tvrdé peří mu umožňuje lépe pronikat vzdušnými proudy. Útoky sokola stěhovavého jsou pro jeho oběti díky jeho rychlosti nečekané, protože tento dravec zasazuje své kořisti obrovské rány ostrými drápy s ničivým účinkem. Ovládání jeho těla je úžasné, jeho obraty a prudké pády z takových výšek a takovou rychlostí jsou pro člověka nemožné, protože každý člověk by okamžitě ztratil vědomí.

Je to dokonalý stroj, v němž se vše spojuje tak, aby byl nejlepší zbraní v živočišné říši.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového