Proč mrkáme?

25.06.2021

Ani si to neuvědomujeme, přesto je to pohyb, který každý z nás dělá denně a opakovaně: mrkání je přirozené a každý člověk za normálních podmínek dělá toto gesto každých pět sekund, takže podle japonské studie stráví průměrný člověk 10 % svého bdělého času... Se zavřenýma očima!

Mrkání. Foto: Shutterstock.com
Mrkání. Foto: Shutterstock.com

Proč ale mrkáme? Příčiny jsou fyziologické, environmentální a psychologické.

Oko totiž potřebuje odvodňovat a hydratovat a pohyb víček slouží právě k rozvádění slzné tekutiny po celé oční kouli, aby ji promazával a udržoval zdravou.

Podle jiných vědců je navíc mrkání fyziologickým jevem, který souvisí i se zdravím mozku, který by při tomto pohybu přešel na chvíli do pohotovostního režimu: zdá se, že zavření očí by ve skutečnosti "deaktivovalo" některé oblasti mozku odpovědné za řízení vidění tím, že by celý systém "odpočíval".

Kromě toho je mrkání víček také spojeno s okolní situací, ve které se každý z nás v daném okamžiku nachází. Například v klimatizovaném nebo vytápěném prostředí máme tendenci mrkat častěji, stejně jako když jsme na větrném místě nebo když je v okolí kouř, dokonce i cigaretový.

A konečně, z psychologického hlediska může animovaný rozhovor vést k výraznému zvýšení tohoto pohybu, stejně jako slovní výzva. Naopak, když jsme odcizení, když neposloucháme svého partnera, nebo dokonce když jsme "s hlavou v oblacích", máme tendenci nemrknout nebo frekvenci tohoto pohybu výrazně snížit.


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podle jihokorejského výzkumu prezentovaného na Evropském kardiologickém kongresu, který začíná v pátek v Barceloně, může chůze trvající jen něco málo přes hodinu týdně nebo deset minut denně prodloužit délku života po 85. roce věku.

Atmosféra je soubor plynů, které obklopují naši planetu a sahají více než 800 km nad zemský povrch. Jedná se tedy o jakýsi nehomogenní obal rozdělený do pěti různých vrstev, z nichž každá má jiné vlastnosti.