Proč se potíme a jak to celé funguje

17.04.2021

Známe to všichni. Stojíme v blízkosti někoho, kdo se domnívá, že se nepotí, ale my víme své. Ustupujeme, zadržujeme dech a v metru nebo autobuse čekáme, kdy už bude ta naše stanice. 

Úvodní obrázek Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek Foto: Shutterstock.com

Pocení je jev, který není společensky únosný. Přesto pocení tvoří nedílnou součást fyziologie lidského těla a plní dvě životně důležité funkce: udržování tělesné teploty a přiměřené vlhkosti kůže. Tím se zajišťuje správné fungování tělesných orgánů.

Systém potních žláz představuje pro náš organismus nejúčinnější chladící systém, zatímco teplotní regulace, prováděná pomocí dýchání či cévního systému, plní funkci pomocnou. Pot vytváří přirozenou bariéru proti bakteriím a virům. Jsou však lidé, kterým pocení působí velký problém. Potí se nadměrně v důsledku tělesné námahy, při zvýšené teplotě nebo stresu, při bolesti, nervozitě a pod. 

Ženy mívají problémy s pocením v době menstruace nebo přechodu. Lidé se snaží tyto nežádoucí tělesné "vůně" něčím překrýt. Nejdříve se k tomuto účelu používaly parfémy. Pak byly vyvinuty tzv. deodoranty, které sice nepředcházely pocení, ale alespoň ho překrývaly.

Díky dalším výzkumům se postupně vytvořily antiperspiranty. Ty po aplikaci vytvářejí gelovitý povrch, který dočasně zablokuje potní žlázy. Užívání antiperspirantů nemá žádné vedlejší účinky, protože blokuje pouze 1% potu, které tělo vylučuje.

Pouze složky, které jsou jejich součástí (soli hliníku a zirkonia), mohou vyvolat dráždění nebo alergii pokožky. V tom případě jsou vhodné neparfémované antiperspiranty, které citlivá pokožka lépe snáší. 

Pokud jsou antiperspiranty správně aplikovány (v podpaží), nehrozí nebezpečí, že by mohlo dojít k narušení termoregulace organismu. V současné době je na trhu celá řada antiperspirantů, vyrobených speciálně pro ženy i muže. V zásadě platí, že tuhé antiperspiranty jsou účinnější, než ty ve spreji. Vytvářejí totiž na pokožce tenký film, který se lépe vstřebává do pokožky. 

Pro dobrý pocit svěžesti stačí, když budete denně, po ranní koupeli používat antiperspirant a celý den se budete cítit báječně.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Pokud hledáte čistě přírodní kosmetiku na přírodní bázi - černé mýdlo je určitě pro vás! Navzdory svému názvu velmi dobře pečuje o pleť, čistí ji a má mnoho vyživujících vlastností. Podívejte se sami, co naše pleť získá, když jo začneme používat, a jak to ovlivní naše zdraví a pohodu.

Láhev vody se stala symbolem zdravého životního stylu. Je však třeba si uvědomit, že voda není totéž co voda.

Test COVID19 Ag je rychlý imunochromatografický test pro kvalitativní detekci specifických antigenů SARS-CoV-2 přítomných v lidském nosohltanu a hltanu. Tento test je určen pro profesionální diagnostiku in vitro a má pomoci při včasné diagnostice infekce COVID19. Tato metoda je považována za screeningovou metodu.

Známe to všichni. Stojíme v blízkosti někoho, kdo se domnívá, že se nepotí, ale my víme své. Ustupujeme, zadržujeme dech a v metru nebo autobuse čekáme, kdy už bude ta naše stanice.