Sauna prospívá tělu i mysli

21.05.2021

Abyste mohli plně využívat všech výhod sauny, je důležité vědět, jak ji správně používat. Zde je několik pokynů.

Sauna
Sauna

Před vstupem do sauny se osprchujte vlažnou vodou. Můžete také použít mýdlo, abyste se dobře "umyli".

Po osprchování byste se měli před vstupem do sauny důkladně otřít ručníkem. Pokud jste v sauně poprvé, nezůstávejte v ní déle než pět minut, i kdybyste se pořádně nezapotili. Na začátku je důležité, aby si tělo zvyklo na změnu teploty.

Poté vyjděte ze sauny, osprchujte se, tentokrát studenou vodou. Znovu se dobře utřete a pak si jděte na 5 až 10 minut lehnout nebo zůstaňte stát.

Vraťte se na 5 minut do sauny a vystupte. Postup opakujte dvakrát.

Lidé, kteří jsou na saunu zvyklí, opakují proces dvakrát, ale mohou v sauně zůstat 10 až 15 minut. Obecně se nedoporučuje používat saunu déle než půl hodiny v kuse, protože tělo ztrácí příliš mnoho tekutin, minerálů a elektrolytů.

Opravdu pomáhá sauna při hubnutí?

Názor, že sauny pomáhají při hubnutí, je velmi rozšířený. Ve skutečnosti tomu tak není. Pokud se zvážíte těsně před saunováním a po něm, může váha ukázat výrazný rozdíl v hmotnosti. U lidí s nadváhou může tento rozdíl činit až několik kilogramů. Úbytek hmotnosti je však fiktivní, protože se rychle dostaví poté, co do těla znovu zavedete ztracené tekutiny. Pravdou je, že sauna je velmi dobrým doplňkem stravy, protože čistí organismus. Proto se na mnoha klinikách pro hubnutí používá jako víceméně povinná metoda. Kromě toho má psychologický účinek, protože úbytek hmotnosti, i když krátkodobý, působí na hubnoucí lidi povzbudivě.

Nepoužívejte jej, pokud...

Ačkoli sauna nemá mnoho kontraindikací, přesto stojí za to se o nich zmínit. Nejdůležitější z nich se týká krevního tlaku. Nedoporučuje se osobám s vysokým nebo nízkým krevním tlakem, protože může způsobit jeho pokles nebo zvýšení. Pokud máte srdeční potíže, měli byste se před návštěvou sauny rozhodně poradit s lékařem, stejně jako osoby s astmatem. Pokud jste náchylní k častým zánětům, může teplo vaše příznaky zesílit. Nedoporučuje se ani osobám trpícím dehydratací způsobenou vysokými teplotami, zvracením nebo průjmem. Každý, kdo se rozhodne saunu pravidelně navštěvovat, by se měl v ideálním případě poradit s lékařem. Nic vás to nestojí a můžete se vyhnout případným komplikacím. Teoreticky vzato má však každý zdravý jedinec všechny předpoklady k tomu, aby mohl využívat výhod této techniky.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Uvažujete o kosmetických a cévních službách na BcD Clinic? Než se rozhodnete, přečtěte si nejnovější recenze a doporučení.

Looksogood.cz je český eshop, na kterém koupíte značkové oblečení značek jako GUESS, Tommy Hilfiger, Michael Kors, GANT, Calvin Klein a jiné. Je to vlastně taková konkurence obchodem jako jsou About You nebo Glami. V čem je však Looksogood.cz lepší?