Tajemství nejoblíbenějšího nápoje na světě. Byla Coca-Cola na začátku lékem?

17.04.2021

Když se řekne nejoblíbenější nápoj na světě, jako první vás samozřejmě napadne Coca-Cola. Sladkého perlivého nápoje se ročně prodají miliardy lahví. A přestože nás výrobci čas od času překvapují novými kolovými příchutěmi, vše začalo klasikou.

Coca-Cola. Foto: Shutterstock.com
Coca-Cola. Foto: Shutterstock.com

Jak vznikla Coca-Cola?

V roce 1886 vyvinul lékárník J. S. Pemberton nálev z listů koky a kolových ořechů. Původně měla směs zelenou barvu a měla sloužit jako lék na podporu trávení. Název Coca-Cola a ikonické logo vytvořil F. M. Robinson, Pembertonův partner a účetní.

Brzy byl nápoj známý po celém světě a stal se ikonou popkultury. Zajímavé je, že za současnou image společnosti Coca-Cola je zodpovědný právě koncern... Santa Claus! Poprvé se v jejich reklamách objevil jako dědeček s dlouhým bílým plnovousem a v červeném kostýmu.

V dnešní době se hodně mluví o škodlivosti Coca-Coly pro zdraví, zejména o jejím vysokém obsahu cukru. Přesto je cola stále nejoblíbenějším syceným nápojem a její chuť se snaží napodobit desítky dalších značek.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Uvažujete o kosmetických a cévních službách na BcD Clinic? Než se rozhodnete, přečtěte si nejnovější recenze a doporučení.

Looksogood.cz je český eshop, na kterém koupíte značkové oblečení značek jako GUESS, Tommy Hilfiger, Michael Kors, GANT, Calvin Klein a jiné. Je to vlastně taková konkurence obchodem jako jsou About You nebo Glami. V čem je však Looksogood.cz lepší?

Nedávný výzkum prokázal významnou roli tělesné výchovy při učení a zapamatování, stejně jako důležitost pohybu pro vývoj studentů. Neuroedukace tak získala klíčovou roli v přípravě učitelů, která jim umožňuje přizpůsobit tělesná cvičení neurologickému vývoji.

Vyhnout se klíšťatům je možné pomocí domácích a přírodních prostředků, které jsou užitečné zejména u štěňat, protože u nich se nedoporučuje používat drsné chemické prostředky k odstranění parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy.

Akné je kožní onemocnění, ke kterému dochází, když se vlasové folikuly ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. Způsobuje bílé a černé tečky nebo pupínky. Akné se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, i když postihuje lidi všech věkových kategorií.