Tajemství nejoblíbenějšího nápoje na světě. Byla Coca-Cola na začátku lékem?

17.04.2021

Když se řekne nejoblíbenější nápoj na světě, jako první vás samozřejmě napadne Coca-Cola. Sladkého perlivého nápoje se ročně prodají miliardy lahví. A přestože nás výrobci čas od času překvapují novými kolovými příchutěmi, vše začalo klasikou.

Coca-Cola. Foto: Shutterstock.com
Coca-Cola. Foto: Shutterstock.com

Jak vznikla Coca-Cola?

V roce 1886 vyvinul lékárník J. S. Pemberton nálev z listů koky a kolových ořechů. Původně měla směs zelenou barvu a měla sloužit jako lék na podporu trávení. Název Coca-Cola a ikonické logo vytvořil F. M. Robinson, Pembertonův partner a účetní.

Brzy byl nápoj známý po celém světě a stal se ikonou popkultury. Zajímavé je, že za současnou image společnosti Coca-Cola je zodpovědný právě koncern... Santa Claus! Poprvé se v jejich reklamách objevil jako dědeček s dlouhým bílým plnovousem a v červeném kostýmu.

V dnešní době se hodně mluví o škodlivosti Coca-Coly pro zdraví, zejména o jejím vysokém obsahu cukru. Přesto je cola stále nejoblíbenějším syceným nápojem a její chuť se snaží napodobit desítky dalších značek.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Nedávný výzkum prokázal významnou roli tělesné výchovy při učení a zapamatování, stejně jako důležitost pohybu pro vývoj studentů. Neuroedukace tak získala klíčovou roli v přípravě učitelů, která jim umožňuje přizpůsobit tělesná cvičení neurologickému vývoji.

Vyhnout se klíšťatům je možné pomocí domácích a přírodních prostředků, které jsou užitečné zejména u štěňat, protože u nich se nedoporučuje používat drsné chemické prostředky k odstranění parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy.

Akné je kožní onemocnění, ke kterému dochází, když se vlasové folikuly ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. Způsobuje bílé a černé tečky nebo pupínky. Akné se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, i když postihuje lidi všech věkových kategorií.

Velká či malá, skrytá či odhalená ňadra jsou předmětem obdivu, který nepřestává vzrušovat mužskou představivost, a o velikosti ženských prsou se diskutuje stejně často jako o velikosti penisu.

"Čtyři dohody" je kniha Dona Miguela Ruize a je to pravděpodobně jedna z nejsmysluplnějších a nejpodstatnějších knih, které jsem četl. Je to dáno především tím, že samotná kniha má neuvěřitelných 70-80 stran. Věci jsou podány stručně a přehledně, bez zbytečných výplní a slovíčkaření. Nyní se budu snažit zprostředkovat poselství Dona Miguela Ruize...

Vysoký krevní tlak může být u obézních lidí smrtelný. Dlouhodobá studie prokázala to, co odborníci již dlouho tušili: vysoký krevní tlak je klíčem ke zvýšení rizika infarktu a mrtvice u obézních lidí.

Zítra začnu držet dietu, zítra začnu cvičit, zítra přestanu utrácet... Taková rozhodnutí děláme všichni, ale často se změní v nové zítřky nebo nikdy. Někdy však stačí maličkosti, aby se zítřek stal dneškem, zejména pokud jde o hubnutí.