Tajemství nejoblíbenějšího nápoje na světě. Byla Coca-Cola na začátku lékem?

17.04.2021

Když se řekne nejoblíbenější nápoj na světě, jako první vás samozřejmě napadne Coca-Cola. Sladkého perlivého nápoje se ročně prodají miliardy lahví. A přestože nás výrobci čas od času překvapují novými kolovými příchutěmi, vše začalo klasikou.

Coca-Cola. Foto: Shutterstock.com
Coca-Cola. Foto: Shutterstock.com

Jak vznikla Coca-Cola?

V roce 1886 vyvinul lékárník J. S. Pemberton nálev z listů koky a kolových ořechů. Původně měla směs zelenou barvu a měla sloužit jako lék na podporu trávení. Název Coca-Cola a ikonické logo vytvořil F. M. Robinson, Pembertonův partner a účetní.

Brzy byl nápoj známý po celém světě a stal se ikonou popkultury. Zajímavé je, že za současnou image společnosti Coca-Cola je zodpovědný právě koncern... Santa Claus! Poprvé se v jejich reklamách objevil jako dědeček s dlouhým bílým plnovousem a v červeném kostýmu.

V dnešní době se hodně mluví o škodlivosti Coca-Coly pro zdraví, zejména o jejím vysokém obsahu cukru. Přesto je cola stále nejoblíbenějším syceným nápojem a její chuť se snaží napodobit desítky dalších značek.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Tento článek se nepsal snadno, ale měl by si ho přečíst každý, protože se týká každého z nás. Toto téma je příliš široké, než aby se dalo zúžit na jednu stránku, a příliš smutné, než aby se dalo vyjádřit slovy, proto se zaměříme jen na jednu část příběhu - kdo trpí pro vaši krásu?

Zajímalo vás někdy, co se děje s krémem, který si každé ráno a večer nanesete na obličej? Průměrná žena ve vyspělých zemích spotřebuje 1 kg rtěnky ročně a více než 20 různých kosmetických přípravků denně, které nezůstávají na pleti. Téměř 2/3 složek kosmetických přípravků se vstřebávají do krevního oběhu a mohou ovlivnit funkci vnitřních orgánů.

Pravidelné, důkladné a především správné čištění je nejdůležitějším faktorem pro krásnou a zdravou pleť. Pouze výběrem správného přípravku pro péči o pleť můžeme dosáhnout správného udržení zdravého fyziologického stavu pleti.

Mají výraznou chuť, propracovaný tvar a nabízejí spoustu možností pro kreativitu. Recepty s chřestem jsou stále silnější! Především díky rostoucí fantazii kuchařů a otevřenosti novým produktům z celého světa. V následujícím textu uvádím několik způsobů přípravy této jarní pochoutky.

Jakmile přijde léto, každý chce vypadat krásněji, protože slunce bohužel odhalí všechny nedokonalosti pleti. Pak jsou všechny skvrny, chloupky, zabarvení a další tělesné nedokonalosti viditelnější a my se jich chceme ještě více zbavit.

Používáme je každý den při přípravě jídel. V naší kuchyni hrají velmi důležitou roli. Kromě toho, že dokážou dodat charakter i tomu nejbanálnějšímu pokrmu, mají i léčivé účinky. Proto je dobré vědět, jaké působení má zdravé koření.