Víno v dějinách civilizace

30.04.2021

Víno provází vývoj lidstva již po staletí. Víno se v Mezopotámii vyrábělo již před 10 000 lety. Také v jižním Německu se elixír života vyráběl již před 5000 lety. Víno provází vývoj civilizací a kultur již tisíce let.

Víno. Foto: Shutterstock.com
Víno. Foto: Shutterstock.com

Aby nezemřeli žízní, museli vojáci na válečných výpravách pít vodu ze špinavých pramenů. Denní konzumací vína chránil Caesar své vojáky před zárodky cholery, tyfu a průjmu. Výskyt nemocí byl samozřejmě nižší. Toto preventivní opatření používal ve své armádě i Napoleon. Víno bylo jedním z nápojů, které se denně konzumovaly k jídlu, mělo víceméně stejný význam jako dnes voda.

Teprve zhruba před 300 lety začaly nabývat na významu další nápoje. Káva, čaj a pivo se stávaly stále oblíbenějšími. I dnes máme tendenci pít jiné nápoje, například minerální vody, džusy a jiné perlivé nápoje. V průběhu staletí se měnil i vztah k vínu. Dříve bylo víno považováno za běžný nápoj, ale dnes je považováno za luxusní nápoj, který se pije při zvláštních příležitostech. Spotřeba vína se stala jakýmsi ukazatelem společenského postavení a životní úrovně. Roste spotřeba vysoce kvalitních vín. Přestože spotřeba vína na obyvatele v porovnání s našimi předky klesla, není nouze o milovníky vína, kteří si jeho chuť vychutnávají.

Víno se pije pro potěšení, ale nemělo by se zapomínat, že má také léčivé účinky. Vědecký výzkum potvrdil to, co už dávno věděli řečtí filozofové. Doporučuje se vypít 1 až 2 sklenice vína denně. Lidé, kteří pijí víno s mírou, mají nižší hladinu cholesterolu, jsou méně náchylní ke vzniku krevních sraženin a embolií a riziko infarktu je u nich výrazně nižší než u abstinentů.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Když jste si pořídili domácího mazlíčka, pravděpodobně jste měli nějaké představy o tom, jak ho budete vychovávat. V závislosti na plemeni se často jedná o budování návyků spojených s odvahou a odhodláním. Pes, který je připraven čelit okolnímu světu a jít s vámi kamkoli.

Katov je obec nacházející se severovýchodně od Velké Bíteše na náhorní plošině v nadmořské výšce 474 m. Jméno obce a nález lidských kostí během stavebních prací v okolí školy jasně ukazují na to, že se skutečně jednalo o popravčí místo a že prvním katovským obyvatelem byl kat. To tvrdí i legenda.