Víno v dějinách civilizace

30.04.2021

Víno provází vývoj lidstva již po staletí. Víno se v Mezopotámii vyrábělo již před 10 000 lety. Také v jižním Německu se elixír života vyráběl již před 5000 lety. Víno provází vývoj civilizací a kultur již tisíce let.

Víno. Foto: Shutterstock.com
Víno. Foto: Shutterstock.com

Aby nezemřeli žízní, museli vojáci na válečných výpravách pít vodu ze špinavých pramenů. Denní konzumací vína chránil Caesar své vojáky před zárodky cholery, tyfu a průjmu. Výskyt nemocí byl samozřejmě nižší. Toto preventivní opatření používal ve své armádě i Napoleon. Víno bylo jedním z nápojů, které se denně konzumovaly k jídlu, mělo víceméně stejný význam jako dnes voda.

Teprve zhruba před 300 lety začaly nabývat na významu další nápoje. Káva, čaj a pivo se stávaly stále oblíbenějšími. I dnes máme tendenci pít jiné nápoje, například minerální vody, džusy a jiné perlivé nápoje. V průběhu staletí se měnil i vztah k vínu. Dříve bylo víno považováno za běžný nápoj, ale dnes je považováno za luxusní nápoj, který se pije při zvláštních příležitostech. Spotřeba vína se stala jakýmsi ukazatelem společenského postavení a životní úrovně. Roste spotřeba vysoce kvalitních vín. Přestože spotřeba vína na obyvatele v porovnání s našimi předky klesla, není nouze o milovníky vína, kteří si jeho chuť vychutnávají.

Víno se pije pro potěšení, ale nemělo by se zapomínat, že má také léčivé účinky. Vědecký výzkum potvrdil to, co už dávno věděli řečtí filozofové. Doporučuje se vypít 1 až 2 sklenice vína denně. Lidé, kteří pijí víno s mírou, mají nižší hladinu cholesterolu, jsou méně náchylní ke vzniku krevních sraženin a embolií a riziko infarktu je u nich výrazně nižší než u abstinentů.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Vidí, i když nemají oči. Reagují na dotek, komunikují čichem a chutí. Rostliny vnímají svět i mnoha jinými způsoby, o kterých se nám ani nesnilo.

Tento článek se nepsal snadno, ale měl by si ho přečíst každý, protože se týká každého z nás. Toto téma je příliš široké, než aby se dalo zúžit na jednu stránku, a příliš smutné, než aby se dalo vyjádřit slovy, proto se zaměříme jen na jednu část příběhu - kdo trpí pro vaši krásu?

Zajímalo vás někdy, co se děje s krémem, který si každé ráno a večer nanesete na obličej? Průměrná žena ve vyspělých zemích spotřebuje 1 kg rtěnky ročně a více než 20 různých kosmetických přípravků denně, které nezůstávají na pleti. Téměř 2/3 složek kosmetických přípravků se vstřebávají do krevního oběhu a mohou ovlivnit funkci vnitřních orgánů.