Vysoký krevní tlak a obezita

24.05.2021

Vysoký krevní tlak může být u obézních lidí smrtelný. Dlouhodobá studie prokázala to, co odborníci již dlouho tušili: vysoký krevní tlak je klíčem ke zvýšení rizika infarktu a mrtvice u obézních lidí.

Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak

Výzkumníci sledovali více než 240 000 lidí v průměru po dobu 14 let.

Zjistili, že kardiovaskulární riziko nebylo jednoznačně zvýšeno, s výjimkou zvýšení krevního tlaku u obézních osob. U zkoumaných osob byla přítomnost hypertenze nejdůležitějším faktorem vedoucím ke zvýšené kardiovaskulární úmrtnosti u obézních osob.

Výzkumníci také zjistili, že:

  • Obézní muži a ženy s vysokým krevním tlakem měli dvakrát vyšší riziko infarktu než obézní lidé s normálním krevním tlakem.
  • Obézní ženy s vysokým krevním tlakem a cukrovkou měly čtyřikrát vyšší riziko kardiovaskulárního úmrtí a muži měli třikrát vyšší riziko než ženy a muži s normální hmotností a krevním tlakem.
  • Obézní lidé s cukrovkou a normálním krevním tlakem neměli zvýšené riziko kardiovaskulárního úmrtí. Obézní muži s vysokou hladinou cholesterolu měli mírně zvýšené riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, ženy však nikoli.

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko kardiovaskulárního úmrtí u obézních lidí, je léčba zaměřená na snížení krevního tlaku a tělesné hmotnosti.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Nedávný výzkum prokázal významnou roli tělesné výchovy při učení a zapamatování, stejně jako důležitost pohybu pro vývoj studentů. Neuroedukace tak získala klíčovou roli v přípravě učitelů, která jim umožňuje přizpůsobit tělesná cvičení neurologickému vývoji.

Vyhnout se klíšťatům je možné pomocí domácích a přírodních prostředků, které jsou užitečné zejména u štěňat, protože u nich se nedoporučuje používat drsné chemické prostředky k odstranění parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy.

Akné je kožní onemocnění, ke kterému dochází, když se vlasové folikuly ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. Způsobuje bílé a černé tečky nebo pupínky. Akné se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, i když postihuje lidi všech věkových kategorií.

Velká či malá, skrytá či odhalená ňadra jsou předmětem obdivu, který nepřestává vzrušovat mužskou představivost, a o velikosti ženských prsou se diskutuje stejně často jako o velikosti penisu.

"Čtyři dohody" je kniha Dona Miguela Ruize a je to pravděpodobně jedna z nejsmysluplnějších a nejpodstatnějších knih, které jsem četl. Je to dáno především tím, že samotná kniha má neuvěřitelných 70-80 stran. Věci jsou podány stručně a přehledně, bez zbytečných výplní a slovíčkaření. Nyní se budu snažit zprostředkovat poselství Dona Miguela Ruize...

Vysoký krevní tlak může být u obézních lidí smrtelný. Dlouhodobá studie prokázala to, co odborníci již dlouho tušili: vysoký krevní tlak je klíčem ke zvýšení rizika infarktu a mrtvice u obézních lidí.