Vysoký krevní tlak a obezita

24.05.2021

Vysoký krevní tlak může být u obézních lidí smrtelný. Dlouhodobá studie prokázala to, co odborníci již dlouho tušili: vysoký krevní tlak je klíčem ke zvýšení rizika infarktu a mrtvice u obézních lidí.

Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak

Výzkumníci sledovali více než 240 000 lidí v průměru po dobu 14 let.

Zjistili, že kardiovaskulární riziko nebylo jednoznačně zvýšeno, s výjimkou zvýšení krevního tlaku u obézních osob. U zkoumaných osob byla přítomnost hypertenze nejdůležitějším faktorem vedoucím ke zvýšené kardiovaskulární úmrtnosti u obézních osob.

Výzkumníci také zjistili, že:

  • Obézní muži a ženy s vysokým krevním tlakem měli dvakrát vyšší riziko infarktu než obézní lidé s normálním krevním tlakem.
  • Obézní ženy s vysokým krevním tlakem a cukrovkou měly čtyřikrát vyšší riziko kardiovaskulárního úmrtí a muži měli třikrát vyšší riziko než ženy a muži s normální hmotností a krevním tlakem.
  • Obézní lidé s cukrovkou a normálním krevním tlakem neměli zvýšené riziko kardiovaskulárního úmrtí. Obézní muži s vysokou hladinou cholesterolu měli mírně zvýšené riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, ženy však nikoli.

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko kardiovaskulárního úmrtí u obézních lidí, je léčba zaměřená na snížení krevního tlaku a tělesné hmotnosti.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového