Kdy do pronájmu a kdy do vlastního?

08.04.2021

Konečně ve svém! - takto si mnozí slastně povzdechneme po převzetí klíčů od prvního vlastního bydlení. Zdá se, že celý proces bydlení vrcholí nabytím listu vlastnictví. Je vždy výhodné vlastnit ho?

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

V několika evropských zemích žije v podnájmech téměř polovina obyvatelstva. U nás je dominantní tradice vlastnit střechu nad hlavou, a ta se jen těžko mění. Je však vědět, že v jistých případech je vlastnit nemovitost na přítěž.

Vlastnit za každou cenu?

Tento trend výrazně ovlivňuje chování účastníků trhu a často zapříčiňuje jejich rizikové vrhání se do hypoték. Bez pořádné částky našetřeno prostředků je klient s běžným příjmem donucen splácet půjčku desítky let a dobře víme, že čím déle ji splácí, o to více přeplatí její hodnotu (i několikanásobně).

Lidé se většinou zaváží splácet nemalé finanční částky dlouhodobě, a to i tehdy, pokud si nejsou jisti schopností jejich splácení. Dobrou radou je tedy vyzkoušet si odkládat stranou částku v přibližně stejné výši jako splátka potenciální hypotéky. Lépe tak získáme přehled o tom, jak splácení bytu naruší náš dosavadní životní standard.

Hypotéka však není jediný výdaj, třeba si uvědomit, že vlastnictví nemovitosti zavazuje k dalším výdajům, například daň z nemovitosti, pojištění, vklady do společného fondu oprav, náklady na údržbu samotného bytu atd.

Lidé zatížení splácením hypotéky jsou mnohem méně ochotni riskovat, pracují více "na jistotu", těžko mění zaměstnání, a tak jsou často mnohem více stresovaní. Po koupi bytu se samozřejmě snižuje mobilita při změně bydliště či rodinných podmínek. Může se také stát, že v průběhu dalších let přestane vyhovovat "atmosféra" v domě, životní prostředí v dané lokalitě nebo v celém městě.

Nejistota v podnájmu

Jako nejčastější argument proti bydlení v podnájmu uvádí nejistota. Důvodem je pravděpodobně i absence dlouhodobých pronájmů a s tím související vysoká fluktuace nájemníků. U nás se podnájem chápe pouze jako medzistupienok na cestě k vlastnímu bydlení, který využívají studenti, mladí lidé, cizinci nebo slabší vydělávající vrstva obyvatelstva. Naopak, například v Německu není výjimečné, pokud rodina bydlí v jednom domě i desítky let.

Mezi výhody bydlení v podnájmu patří snížení výdajů. Nájemník se nemusí starat o rekonstrukci bytu (většinou hradí pouze drobné opravy v bytě), o údržbu či zateplování bytového domu.

Strach z rizika, že vám vypovídají nájemní smlouvu, je srovnatelný se strachem ze ztráty zaměstnání a nesplácení hypotéky a vy jako podnájemce si můžete sbalit věci a odejít jinam. Samozřejmě, změna prostředí a procedury se stahováním jsou zátěží navíc a nemusí vyhovovat každému.

Při takové náročné investici, jakou bydlení nepochybně je, třeba opravdu střízlivě zvážit své možnosti a nehne se hlava nehlava. Investici tohoto typu neděláme každý den, proto netřeba váhat využít služeb odborníků. Může se to snadno vymstít.

Informace o dostupných hypotékách, výpočty šité na míru, přepočet výhodnosti koupě či pronájmu nemovitosti najdete rovněž na mnoha internetových portálech. Při žádání o hypotéku sice musíte prokázat schopnost splácet úvěr ze svých příjmů, ale při rozhodování myslete i na pravidlo, že optimální je žít o úroveň níže, než je náš aktuální příjem, a neinvestovat do jedné věci všechny úspory. Riziko je příliš velké.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.