Proč přírodní kosmetika a je skutečně přírodní?

16.05.2021

Zajímalo vás někdy, co se děje s krémem, který si každé ráno a večer nanesete na obličej? Průměrná žena ve vyspělých zemích spotřebuje 1 kg rtěnky ročně a více než 20 různých kosmetických přípravků denně, které nezůstávají na pleti. Téměř 2/3 složek kosmetických přípravků se vstřebávají do krevního oběhu a mohou ovlivnit funkci vnitřních orgánů.

Přírodní kosmetika
Přírodní kosmetika

Je pochopitelné, že přírodní kosmetika se z tohoto důvodu stává rostoucím trendem, ale ani zde není pozornost zbytečná. Rostoucí nabídka a konkurence v této oblasti znamená, že my, zákazníci, jsme velmi ovlivněni marketingovými schopnostmi poskytovatelů přírodní kosmetiky. Aby byl výrobek označen jako "přírodní", musí obsahovat pouze 1 až 5 % přírodních složek, což je velmi málo. Je proto důležité vědět, jaká by měla být přírodní kosmetika a co od ní můžete očekávat.

Kosmetické výrobky mohou mít různá označení - mohou být "přírodní", "organické", "bio" a "ekologické". Nebo všechny najednou. Často se také setkáte s renomovanými certifikáty a označeními, jako je cruelty free (pro výrobky, které nebyly testovány na zvířatech) a vegan (pro výrobky, které neobsahují živočišné složky nebo vedlejší produkty).

Skutečnost je taková, že slovo přírodní kosmetika by se nemělo brát příliš doslova. Jinými slovy, nebudete se mazat rostlinou. Nejblíže se základnímu významu tohoto slova dostanete, když si vyrobíte kosmetické přípravky z domácí lékárny.

Slovo přírodní kosmetika se vztahuje nejen na hotový výrobek, ale také na proces získávání ingrediencí. Jinými slovy, je důležité minimalizovat dopad složek na životní prostředí. Je vyloučeno používání geneticky modifikovaných organismů a důraz je kladen na ekologickou produkci bez pesticidů a umělých hnojiv. Stále důležitější je také to, aby složky ani konečný výrobek nebyly testovány na zvířatech a aby byl výrobek zabalen v ekologickém obalu.

Při nákupu kosmetiky jsme často klamáni reklamou a sliby o účinnosti. Hlavními ukazateli toho, nakolik je kosmetický výrobek přírodní nebo ekologický, jsou jeho složení, ekoznačky a certifikáty (na obalu). Dlouhý seznam těžko čitelných složek není povzbudivým znamením. V přírodní kosmetice se také nesmí používat ropné deriváty, syntetické chemikálie, vonné látky a barviva, silikony a syntetické konzervační látky. Proto mají tyto výrobky kratší dobu použitelnosti než syntetická kosmetika a musí se skladovat na chladném a tmavém místě.

Měli byste si však uvědomit, že přírodní není vždy dobrý, stejně jako syntetický není vždy špatný. Přírodní produkty mohou obsahovat velké množství éterických olejů, které nejsou vhodné pro citlivou pokožku. Vaše pleť určitě ano, zejména z dlouhodobého hlediska. Nejvíce pro sebe uděláte, když budete při konzumaci kosmetických výrobků co nejšetrnější a před nákupem věnujete trochu více času kontrole etikety.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.