Závratě při vstávání mohou být příznakem vážného onemocnění: kdy byste měli navštívit lékaře?

11.09.2022

Mnoho lidí pravděpodobně zažilo lehký pocit závratě poté, co se náhle postavili, jako by se svět na chvíli zatměl a otočil.

Závratě
Závratě

Tento jev, který vzniká v důsledku poklesu krevního tlaku způsobeného změnou polohy, je velmi častý a obvykle není důvodem k obavám. Pokud se však stane chronickým, může to znamenat skrytý zdravotní stav, který by se neměl brát na lehkou váhu.

Proč se při vstávání objevují závratě

Když vstanete z lehu nebo sedu, gravitace způsobí, že krev proudí do dolních končetin a břicha, do srdce se vrací méně krve a krevní tlak klesá. Speciální buňky zvané baroreceptory, které se nacházejí v blízkosti srdce a krku, vysílají do mozku signály, které říkají srdci, aby bilo rychleji a pumpovalo více krve. Baroreceptory stahují cévy a zvyšují krevní tlak. Pokud něco zasahuje do tohoto procesu a blokuje jeho účinnost, vzniká ortostatická hypotenze. Nejčastějšími příznaky jsou závratě, rozmazané vidění, slabost, zmatenost a mdloby.

Pokud se někdy objeví nepříjemné pocity, jsou obvykle způsobeny neškodnými příčinami, jako je nedostatek tekutin, nízká hladina cukru v krvi nebo přehřátí. U starší věkové skupiny může k nepříjemným pocitům přispívat také nízký krevní tlak po jídle. Existují však také zdravotní potíže, které mohou zvýšit jejich pravděpodobnost.

Srdeční problémy: některé srdeční potíže mohou vést k nízkému krevnímu tlaku, například abnormálně nízká srdeční frekvence nebo bradykardie, onemocnění srdečních chlopní, srdeční infarkt a srdeční selhání.

Hormonální poruchy: onemocnění štítné žlázy, nedostatečnost nadledvin (Addisonova choroba) a hypoglykémie, tj. nízká hladina cukru v krvi, mohou rovněž způsobit ortostatickou hypotenzi.

Poruchy nervového systému: některé poruchy nervového systému mohou ztěžovat kontrolu krevního tlaku. Patří mezi ně mimo jiné Parkinsonova choroba, multisystémová atrofie (MSA) a demence s Lewyho tělísky.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud se příznaky objevují často, je dobré navštívit odborníka. To je důležité zejména v případě, že jsou příznaky doprovázeny ztrátou vědomí. Ortostatická hypotenze se vyskytuje zejména u osob starších 65 let, kdy může dojít ke zpomalení baroreceptorů a srdce má větší potíže s rytmem, aby vyrovnalo pokles krevního tlaku. Kromě toho mohou pravděpodobnost hypotenze zvýšit některé léky, léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění, Parkinsonovy choroby.

K závratím při vstávání může přispívat také konzumace alkoholu a dlouhodobý odpočinek na lůžku. Ortostatická hypotenze může vést k pádům, zvyšuje pravděpodobnost zlomenin při osteoporóze, kolísání krevního tlaku může zvýšit riziko mrtvice a je také rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění.

Nízká hladina hořčíku (magnézie) může mimo jiné zvyšovat pravděpodobnost deprese, vysokého krevního tlaku, cukrovky a při nedostatku hořčíku se mohou objevit různé příznaky, včetně bolestí hlavy, svalových křečí, poruch srdečního rytmu, podrážděnosti, slabosti a špatné koncentrace.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.