7 kroků ke zlepšení sebevědomí vašeho psa

28.12.2022

Když jste si pořídili domácího mazlíčka, pravděpodobně jste měli nějaké představy o tom, jak ho budete vychovávat. V závislosti na plemeni se často jedná o budování návyků spojených s odvahou a odhodláním. Pes, který je připraven čelit okolnímu světu a jít s vámi kamkoli.

Sebevědomí vašeho psa
Sebevědomí vašeho psa

Často se však stává, že věci v životě nejdou podle plánu. A jednoho dne zjistíte, že váš mazlíček není tak sebevědomý, jak jste doufali. Naopak v nových situacích může být trochu plachý a nesmělý. Možná štěká na cizí lidi nebo jiná čtyřnohá zvířata? Nebo se možná bojí stěhování a odmítá přijímat nové zkušenosti a situace, které mu život přináší.

Není divu, že přijde čas, kdy začnete přemýšlet, zda je to osobností vašeho psa, zda jde o problém s chováním, který jste přehlédli, nebo zda se zvířeti v minulosti nestalo něco zlého, čemu jste nevěnovali dostatečnou pozornost. Existuje mnoho možností a situace může být matoucí, zejména pokud si nejste jisti, o jaký problém se jedná.

Identifikace problému je důležitá pro jeho řešení. Je velmi důležité rozlišovat mezi nedostatkem sebedůvěry, strachem a agresivitou. Skutečná agrese je u psů vzácná, i když se to tak nemusí zdát. Je pravděpodobnější, že váš mazlíček potřebuje jen trochu pomoci, aby si vybudoval důvěru.

Psi, kteří se cítí nesví nebo jim chybí sebedůvěra, mohou často vykazovat některé z těchto projevů chování:

  • Skrývání
  • Zmenšují se a drží ocas neobvykle nízko.
  • Snaha vypadat menší
  • Slintání
  • Rychlé zívání
  • Olizují si rty
  • Vyhýbají se očnímu kontaktu
  • Často ukazují oční bělmo

Pomáhat psovi získat větší sebedůvěru vyžaduje čas a práci z vaší strany, ale stojí to za to. Nejenže to zvýší důvěru vašeho zvířete ve vás, ale začne se cítit pohodlněji, když půjde na nová místa a s novými lidmi.

Mezi způsoby, jak posílit sebevědomí psa, patří:

Nastavte se na úspěch

Začněte tím, že svého psa vystavíte novým situacím, které pro něj nejsou tak nebezpečné. Pokud je váš mazlíček nervózní například v rušném parku plném hlučných lidí a jiných zvířat, vyberte mu klidnější místo, kde může nerušeně prozkoumávat okolí.

Cílem je, aby byl zážitek pro zvíře co nejpříjemnější a nejzábavnější. Jakmile si zvykne na příjemné prostředí, postupně ji seznamte s dalšími rušnějšími místy. Tím se vyhnete přímé konfrontaci s příčinou problémového chování a zároveň zvířeti ukážete, že se nemá čeho obávat.

Výcvik poslušnosti

Výcvik zahrnuje mnohem víc než jen výcvik poslušného psa, který bude plnit povely na povel. Buduje to důvěru a zlepšuje komunikaci mezi vámi dvěma a pomůže vám to vést ho vpřed v každé nové životní situaci, se kterou se setká.

Když se váš pes naučí soustředit se na vás a pochopí, co od něj očekáváte, bude si mnohem jistější - a to i v situacích, kdy se bojí. Protože jeho pozornost bude zaměřena na vás, začne důvěřovat, že ho ochráníte tím, že mu ukážete, co má dělat. To platí zejména při návštěvě nového místa, kde se musíte chovat určitým způsobem. Například u veterináře.

Pokud víte, co se od něj očekává, výrazně to snižuje stres a činí novou zkušenost pro zvíře mnohem příjemnější. To mu pomáhá těšit se na všechny nové zážitky v budoucnosti a přijímat je beze strachu.

Setkání s novými lidmi

Někteří lidé se obávají, že pokud si jejich zvíře zvykne na přátelské a společenské chování s ostatními, nebude dobrým ochráncem nebo hlídačem. To není pravda, právě naopak - takovým uvažováním můžete vytvořit děsivého (na první pohled) psa, který je unavený z cizích lidí.

Není důležité, aby váš chlupatý kamarád vesele zdravil všechny lidi nebo zvířata, které na ulici během procházky potká. Klíčem je vědět, jak se chovat k cizím lidem, a umět s nimi komunikovat klidně a beze strachu.

Sebevědomí psi nejsou při setkání s novými lidmi agresivní. Proto je dobré začít si hledat přátele - lidi, kterým důvěřujete. Jakmile se naučíte, jak je klidně přivítat, můžete začít brát svého mazlíčka i na místa, kde jsou cizí lidé. To neznamená, že musíte každému dovolit, aby k vašemu zvířeti přistoupil a pohladil ho - to rozhodně ne.

Vaším cílem je naučit zvíře, že pobyt mezi novými lidmi je pozitivní zkušenost. Čím lépe se bude chovat, tím častěji ho budete brát s sebou. Dobrá socializace zahrnuje, že se váš chlupatý společník setkává se všemi typy, tvary, velikostmi a pohlavími. Musí vědět, že štěkat, honit se, skákat a vrčet na ně není dovoleno.

Trénujte ho, aby nereagoval na ostatní psy

Někteří psi se rádi baví se svými společníky, zatímco pro jiné je taková interakce zcela zbytečná. Záleží jen na vás, zda bude mít váš mazlíček povolen vstup do parku.

Při kontaktu s ostatními čtyřnohými mazlíčky je třeba brát v úvahu osobnost psa. Pokud zvíře po takovém chození netouží - nenuťte ho. Pokud ho však vystavíte jiným psům v kontrolovaném prostředí, když je ještě štěně, pomůže mu to vnímat tato setkání jako součást každodenního života.

Desenzibilizace

Pokud se váš pes něčeho konkrétního bojí, je desenzibilizace skvělým způsobem, jak posílit jeho sebedůvěru. Tato metoda funguje následovně: odměníte svého mazlíčka za to, že na něco nereaguje negativně. Důležité je, aby vystavení stresoru probíhalo pomalu a postupně, s nízkou intenzitou a v malých intervalech, aby čtyřnožec na objekt nereagoval strachem a panikou. Pomalu zvyšujte expozici, dokud objekt přestane být problémem.

Protiklimatizace

Podobně jako desenzibilizace pomáhá protipodmínění zvýšit důvěru vašeho psa tím, že ho navykne na něco, na co dříve reagoval negativně. Pokud váš pes například šíleně štěká, jakmile uslyší vysavač, vaším cílem je naučit ho být potichu, když je přístroj zapnutý - s pomocí spousty pochval a pamlsků.

Protiodměna využívá pozitivní posilování k označení a odměňování žádoucího chování nebo reakce, dokud zcela nenahradí stávající chování nebo reakci. Trvá to dlouho, protože se to děje pomalu a musíte pečlivě analyzovat a pozorovat, abyste přesně určili, který okamžik vyvolá reakci vašeho psa. Začne štěkat, jakmile spatří vysavač, když ho zapojíte, nebo když uslyší hučení motoru? To je důležité, protože je třeba rychle přerušit probíhající reakci zvířete a odměnit ho za poslušnost.

Socializace

Socializace psa s ostatními lidmi a psy je důležitá, ale stejně tak je důležité vystavit ho novým situacím, místům a aktivitám. Svého chlupatého společníka musíte začít socializovat hned, jakmile si ho přinesete domů (a jakmile je očkovaný). To mu pomůže získat sebedůvěru a užívat si života naplno. Sociální kontakt buduje důvěru a posiluje pouto.

A nezapomeňte - vždy odměňujte pozitivní chování svého čtyřnohého mazlíčka spoustou pamlsků a pochval. Čas strávený péčí a budováním návyků by pro vás měl být výjimečný - základ, na kterém stojí celý váš vztah.


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.