10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Botswaně

03.04.2023

Botswanská kuchyně zahrnuje jednoduchá, ale chutná jídla, která odrážejí místní suroviny a kulturu.

Červi mopane
Červi mopane

Zde je 10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Botswaně:

  1. Seswaa: Seswaa je tradiční botswanský pokrm z dušeného hovězího masa, které se nakrájí na jemné kousky a dochutí solí a pepřem. Tento pokrm se často podává při zvláštních příležitostech a slavnostech spolu s pap (kukuřičnou kaší).
  2. Bogobe (pap): Bogobe, známý také jako pap, je pokrm z kukuřičné, pšeničné nebo čirokové mouky a vody. Je základní přílohou mnoha botswanských jídel a často se podává s masem, zeleninou nebo omáčkami.
  3. Vetkoek: Vetkoek je smažený chléb nebo pečivo, které se často podává jako svačina nebo s různými náplněmi, jako je maso, sýr nebo džem.
  4. Morogo: Morogo: Morogo je pokrm připravovaný z listové zeleniny, jako je špenát, mrkvové listy nebo listy zelí, které se smaží s cibulí, rajčaty a kořením. Jedná se o zdravou a chutnou přílohu, která se často podává s bogobe nebo masem.
  5. Serobe: Serobe je pokrm připravovaný z vnitřností zvířat, jako jsou plíce, srdce a játra. Tyto vnitřnosti se vaří spolu s cibulí a rajčaty a podávají se s bogobe nebo paprikou.
  6. Červi mopane: Červi mopane jsou jedlé housenky, které se sbírají na stromech mopane. Jsou bohaté na bílkoviny a živiny a připravují se sušením, dušením nebo smažením. Podávají se jako svačina nebo jako příloha k jiným pokrmům.
  7. Magwinya: Magwinya je smažené pečivo podobné vetkoek, ale z kynutého těsta. Jsou chutné, lehké a vzdušné a často se podávají s různými náplněmi nebo omáčkami.
  8. Tswii: Tswii je tradiční pokrm připravovaný z řeřichy a brambor. Tyto suroviny se dusí společně s cibulí, rajčaty a kořením, dokud nejsou měkké a chutné. Tswii je lehký a zdravý pokrm, který se často podává jako příloha nebo hlavní jídlo.
  9. Madombi: Madombi je tradiční botswanský chléb z mouky, vody a soli. Jedná se o pečivo vařené v páře, které má měkkou a vláčnou strukturu. Madombi se podává jako příloha k různým pokrmům, zejména k těm s omáčkami.
  10. Phane: Phane je pokrm z červů mopane nebo jiného hmyzu, často smažený nebo dušený s kořením a zeleninou. Tento pokrm je bohatý na bílkoviny a nabízí zajímavou a jedinečnou chuť, která je pro Botswanu charakteristická.

Tyto pokrmy jsou jen několika z mnoha tradičních a oblíbených jídel botswanské kuchyně. Při návštěvě Botswany si nezapomeňte pochutnat na místních specialitách a ochutnat jedinečné kombinace chutí, které místní kuchyně nabízí. Ochutnávka botswanských jídel vám umožní poznat místní kulinářské tradice a vytvořit si nezapomenutelné zážitky.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového