10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Bosně a Hercegovině

03.04.2023

Bosna a Hercegovina má bohatou a rozmanitou kuchyni, která odráží kulturní vlivy z celého regionu.

Čevapi
Čevapi

Zde je 10 národních, tradičních a oblíbených jídel v Bosně a Hercegovině:

  1. Ćevapi: Ćevapi jsou masové kuličky z mletého hovězího masa a vepřové šunky, podávané s cibulí, kajmakem (měkkým mléčným výrobkem) a somunem (měkkým plochým chlebem). Toto jídlo je jedním z nejznámějších pokrmů v Bosně a Hercegovině a je velmi oblíbené na Balkáně.
  2. Burek: Burek je zapečený koláč z fylového těsta plněný masem, sýrem nebo zeleninou. Je to velmi oblíbené jídlo v Bosně a Hercegovině a v celém balkánském regionu.
  3. Pljeskavica: Pljeskavica je karbanátek podobný hamburgeru podávaný s různými přílohami, jako je cibule, rajčata, paprika a kajmak.
  4. Sogan-dolma: Sogan-dolma jsou cibulové košíčky plněné mletým masem, rýží a kořením, zapečené v rajčatové omáčce. Toto jídlo je charakteristické pro bosenskou a hercegovskou kuchyni.
  5. Begova čorba: Begova čorba je tradiční bosenská polévka, která se vyznačuje bohatou chutí a obsahuje zeleninu, maso, rýži a často i tarhoňu.
  6. Japrak: Japrak je pokrm z masa a rýže zabalený do hroznových nebo vinných listů. Tento pokrm se často podává s jogurtem a chlebem.
  7. Klepe: Klepe jsou bosenské knedlíky plněné masem, sýrem nebo zeleninou. Tyto knedlíky se často podávají s jogurtovou omáčkou nebo zakysanou smetanou.
  8. Tufahija: Tufahija je tradiční dezert z jablek plněných ořechy a sladkou vodou. Jablka se vaří ve sladké vodě, která obsahuje cukr a vanilkový extrakt, a poté se naplní směsí ořechů.
  9. Baklava: Baklava je sladký dezert z vrstev filo těsta, ořechů a medu. Je to velmi oblíbený dezert v Bosně a Hercegovině i v celé balkánské a blízkovýchodní oblasti.
  10. Kadaif: Kadaif je dezert podobný baklavě, který se vyrábí z tenkých vláken těsta, ořechů a sladkého sirupu. Kadaif se peče dozlatova a poté se polévá sirupem, často posypaným mletými ořechy. Tento dezert je oblíbený nejen v Bosně a Hercegovině, ale také v celém balkánském a blízkovýchodním regionu.

Tyto pokrmy představují jen malou část bohaté a rozmanité kuchyně Bosny a Hercegoviny. Při návštěvě této země si určitě pochutnejte na místních specialitách a ochutnejte jedinečné kombinace chutí a surovin, které bosenská a hercegovská kuchyně nabízí.

Tradiční a oblíbená jídla v Bosně a Hercegovině nabízejí pestrou a jedinečnou paletu chutí, která odráží kulturní a historickou rozmanitost této země. Kulinářské zážitky jsou často nedílnou součástí cestování a poznávání nových kultur a v Bosně a Hercegovině najdete mnoho restaurací, kaváren a pouličních stánků, které tyto lahodné pokrmy nabízejí.

Pokud budete mít možnost Bosnu a Hercegovinu navštívit, neváhejte ochutnat co nejvíce tradičních pokrmů, které místní kuchyně nabízí. Kromě toho, že se dozvíte více o místních tradicích a zvycích, získáte také nezapomenutelné vzpomínky a gastronomické zážitky, které si budete moci vychutnávat ještě dlouho po návratu domů. A možná si některá jídla dokonce zamilujete natolik, že se je naučíte připravovat doma, abyste si návštěvu Bosny a Hercegoviny mohli připomenout vlastní kulinářskou výpravou.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového