Bankovní karty - přínosy a bezpečnost

15.04.2021

Lidé si na ně rychle zvykli. Bankovní domy mají snahu o co největší rozsah bezhotovostního styku, který se jim jeví jako bezpečnější a vyžaduje jednodušší způsob zpracování dat. Na přepážkách není nutný tak velký počet pracovníků a celkově se sníží i provoz, takže se může omezit i pracovní doba. 

Úvodní obrázek Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek Foto: Shutterstock.com
Bankovních karet je mnoho druhů a vydají vám ji prakticky při každém založení účtu nebo nabídnutém rozšíření služeb. Poplatek za vystavení je nízký a k jejich používání lákají i nižší poplatky za použití karty a bankovní operace, které s nimi provádíte než jsou ty, které zaplatíte přímo v bance.

Pro klienty je držení bankovní karty výhodné v tom, že u sebe nemusí nosit hotovost a rozsah služeb, které bankovní karty nabízejí je poměrně široký. Můžete si s nimi nejen kdykoliv vybrat hotovost na kterémkoliv místě republiky nebo v zahraničí, nemusíte s sebou nosit větší finanční částky, můžete jimi platit nyní už v široké síti obchodů a služeb, ale peníze vám na ně vyplatí i v obchodních řetězcích, vymění vám cizí měnu, nabijete si telefon. Možností je celá řada.  

Držení bankovních karet má ale i svá negativa.

Prvním je to, že si musíte zapamatovat PIN kód, který vám umožní přístup k vašemu účtu a použití karty. Stále jsou mezi námi lidé, kteří si, přes všechna upozornění, zapisují PIN a nechávají ho uložen společně s kartou. Pokud jim někdo odcizí peněženku, postup je až příliš jednoduchý a oni jsou často překvapeni rychlostí, s jakou jim zloděj vybral konto.

Stejně tak udivuje bezstarostnost některých lidí, kteří kartou platí a dopustí, aby ji obchodník odnesl z jejich dohledu. Nikdo totiž nemůže vědět, zda se nejedná o nepoctivce, který kartu elektronicky okopíruje a my pak marně přemýšlíme, kde se stala chyba, když máme za čas konto prázdné. Vždy si také při platbě zkontrolujte, zda vám byla vrácena vaše karta. Je lepší platit kartou jen v důvěryhodných obchodech nebo restauracích a tam, kde máme pochybnost raději použít hotovost.

Při bezkontaktních platbách si třeba dávat pozor hlavně na to, zda se v těsné blízkosti treminálu nenachází i jiné zařízení, jehož prostřednictvím by mohla být zrealizována falešná platba.

Riziko při bezkontaktních kartách spočívá iv zneužití falešné platby a to nenápadným dotykem. Například pokud stojíte v tramvaji nebo v autobuse, může neznámí útočník opřít svůj mobilní telefon o vaši kabelku nebo kapsu, ve kterém máte peněženku. Proti takovému Zneužití se používají speciální obaly na karty, které blokují přenos NFC signálu.

V poslední době se také množí počítačové podvody zaměřené na uživatele interbankingu, kdy byly zaznamenány snahy vylákat ze zákazníka, pod hlavičkou jeho bankovního ústavu přístupový kód na účet a PIN jeho platební karty. Měli bychom vědět, že tento postup je nepřípustný a podobný dotaz by vám žádná banka nezaslala. Proto jej ihned vymažte z počítače, ať už se vás na něj ptá kdokoliv a banku na tuto skutečnost upozorněte.

Vybíráme-li hotovost nebo platíme kartou u poklady, kde musíme zadávat PIN, snažme se o co největší diskrétnost. Podívejte se, zda není někdo podezřele blízko, zda není vidět na čtecí zařízení a zda na ně nejsou namířeny bezpečnostní kamery. Není na škodu klávesnici zakrýt druhou rukou, abychom měli jistotu, že naše zadání není vidět.

Tento postup se doporučuje také proto, že se vyskytly skupiny podvodníků, které instalovaly tajně minikamery nad klávesnici bankomatů a měli tak jasný přehled o tom, co na ni kdo zadává. Stačilo mu pak šikovně ukrást kartu a přístup k penězům byl zajištěn.

Mezi bezpečnostní opatření proti zneužití karty patří i důkladná likvidace všech dokladů, na kterých by mohl být uveden váš přístupový kód a také pečlivá kontrola bankovních výpisů.

Nebezpečí při používání bankovní karty hrozí i obchodníkům, také oni mohou narazit na podvodníka, který se pokouší kartu zneužít. Pokud ale dodržují pravidla, která jsou pro platbu kartou stanovena a ověří si řádně totožnost zákazníka, zpravidla se nebezpečí minimalizuje.

Nebezpečí vašemu kontu hrozí ale také přímo od vás. Platby kartou a výběry hotovosti z bankomatů svádějí k tomu, abychom se méně kontrolovali a proto, pokud si nezachováme přehled, může se nám snadno stát, že se dostaneme do mínusu na našem účtu dřív, než máme zajištěn další příjem financí. Stejně tak to může dopadnout, půjčíme-li kartu někomu z rodiny nebo známých. Za to už ovšem nemůže nikdo jiný než právě my.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podívejte se, jak se můžeme přiblížit energeticky úspornému životnímu stylu tím, že změníme spotřebiče a návyky, které spotřebovávají energii.

Peníze a bohatství. Co se vám vybaví jako první, když slyšíte toto slovo? Je to luxusní vila s bazénem, prsten plný diamantů nebo koupel ve vaně plné bankovek?

Na trhu je dnes opravdu široký výběr pojišťovacích produktů, takže pojistit se není žádný problém. Vždy je však důležité, abychom zvážili, kterou pojistku skutečně potřebujeme. Velmi populární jsou v poslední době pojistky související se škodami, které může zaměstnanec způsobit zaměstnavateli. Takové škody totiž mohou být nemalé, není tedy od věci...

Když vidíme, jak naši přátelé a sousedé vyprávějí o svých zkušenostech ve světě investic, máme pocit, že nový svět příležitostí je na dosah. Chceme také vydělat peníze a zlepšit svůj život, takže tuto skutečnost vnímáme jako příležitost, kterou nesmíme promarnit.

Lidé si na ně rychle zvykli. Bankovní domy mají snahu o co největší rozsah bezhotovostního styku, který se jim jeví jako bezpečnější a vyžaduje jednodušší způsob zpracování dat. Na přepážkách není nutný tak velký počet pracovníků a celkově se sníží i provoz, takže se může omezit i pracovní doba.