Jak investovat. Rady pro začátečníky

18.04.2021

Když vidíme, jak naši přátelé a sousedé vyprávějí o svých zkušenostech ve světě investic, máme pocit, že nový svět příležitostí je na dosah. Chceme také vydělat peníze a zlepšit svůj život, takže tuto skutečnost vnímáme jako příležitost, kterou nesmíme promarnit.

Úvodní obrázek Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek Foto: Shutterstock.com

Na finančních trzích existuje několik příležitostí, ale vězte, že žádná z nich není bez rizika. Alespoň pokud se jedná o investice, které přinesou dobrý finanční výnos. V tomto článku si povíme o několika základních pravidlech pro začátečníky ve světě investic.

Zjistěte, zda je správný čas na investici

Nelze říci, kdy je nejlepší doba pro vstup na trhy. Někteří údajní "guruové" se snaží odhadnout, kdy je nejlepší investovat, ale to je jen takové tipování. S ohledem na to vězte, že nejlepší čas začít investovat je dnes. Pokud nezačnete dnes, pravděpodobně nezačnete nikdy. A začněte strukturovat portfolio s aktivy z různých rizikových tříd, čímž diverzifikujete svá rizika.

Přesto budete muset vědět, zda jsou vaše osobní finance připraveny. Neměli byste začínat investovat, pokud máte stále mnoho úvěrových závazků nebo mnoho dalších fixních měsíčních nákladů. Důležité je, abyste se zbavili nejdražších dluhů a uvolnili si místo pro dlouhodobé spoření. V opačném případě se pravděpodobně své investice vzdáte už při první nouzové situaci.

Neměli byste také začínat investovat, pokud ještě nemáte požadovanou finanční rovnováhu, zejména pokud jde o vytrvalost. Dobrým způsobem, jak si tuto jistotu zajistit, je mít vlastní pohotovostní fond s finanční rezervou alespoň na šest měsíců.

Kdy byste měli investovat

Pokušení investičního světa vede každého začínajícího investora k tomu, aby začal svou činnost s částkami neúměrnými svým finančním zkušenostem. Je velmi časté, že začínající investor použije většinu svých úspor při svém prvním investičním rozhodnutí a jeho současné i budoucí rozhodnutí je ovlivněno očekáváním nebo prvními známkami úspěchu či neúspěchu.

V ideálním případě by měl začínající investor začít s malými částkami, nejlépe do 5 % ze svých peněz, a využít tak racionální a důsledné diverzifikace. S vývojem svých zkušeností by měl posilovat svou pozici až do výše maximálně 10 % svých aktiv a vždy se rozhodnout diverzifikovat své portfolio aktiv.

Je jisté, že veškerá finanční struktura musí být předem zaručena, aby vaše zkušenost s investicemi byla pozitivní a nepůsobila emocionálně. Měli byste si být vědomi rizika, které podstupujete, a váš investovaný kapitál by neměl mít vliv na váš běžný finanční život.

Kde si otevřít investiční účet

Většina bank má pro své klienty několik investičních řešení, takže je možné si bez větších obtíží otevřít investiční účet.

Bez ohledu na typ investice je správné vždy analyzovat náklady spojené s jednotlivými bankami, se kterými spolupracujete, a prostudovat finanční produkty, které budou součástí vašeho investičního účtu.

Online je také možné založit účty pro provádění nejrůznějších transakcí, ať už se jedná o transakce se složitými finančními produkty, nebo ne. V této souvislosti vám doporučujeme investice s pákovým efektem, které jsou dobrou alternativou pro vaše peníze, protože vám umožní investovat s velmi nízkými náklady.

Začněte investovat do produktů s menším rizikem

Pokud ještě nemáte žádné znalosti investičních produktů, pak je nejlepší začít investováním do jednodušších produktů, jako jsou investiční fondy. Měli byste však jasně porozumět investičnímu fondu, do kterého chcete investovat, a to nejen z hlediska potenciálu, ale také s ohledem na složení investičního portfolia.

Pochopení a znalost složení portfolia je získání potřebných znalostí pro následné přímé investování do těchto produktů. Například akciový investiční fond má ve svém investičním portfoliu v naprosté většině akcie, takže pochopení, včem je strategie týmu managementu investičního fondu je zásadní.

Jakmile se budete cítit jistěji a budete mít více znalostí o aktivech, která nejlépe znáte, budete moci začít investovat přímo do těchto aktiv.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podívejte se, jak se můžeme přiblížit energeticky úspornému životnímu stylu tím, že změníme spotřebiče a návyky, které spotřebovávají energii.

Peníze a bohatství. Co se vám vybaví jako první, když slyšíte toto slovo? Je to luxusní vila s bazénem, prsten plný diamantů nebo koupel ve vaně plné bankovek?

Na trhu je dnes opravdu široký výběr pojišťovacích produktů, takže pojistit se není žádný problém. Vždy je však důležité, abychom zvážili, kterou pojistku skutečně potřebujeme. Velmi populární jsou v poslední době pojistky související se škodami, které může zaměstnanec způsobit zaměstnavateli. Takové škody totiž mohou být nemalé, není tedy od věci...

Když vidíme, jak naši přátelé a sousedé vyprávějí o svých zkušenostech ve světě investic, máme pocit, že nový svět příležitostí je na dosah. Chceme také vydělat peníze a zlepšit svůj život, takže tuto skutečnost vnímáme jako příležitost, kterou nesmíme promarnit.

Lidé si na ně rychle zvykli. Bankovní domy mají snahu o co největší rozsah bezhotovostního styku, který se jim jeví jako bezpečnější a vyžaduje jednodušší způsob zpracování dat. Na přepážkách není nutný tak velký počet pracovníků a celkově se sníží i provoz, takže se může omezit i pracovní doba.