10 inspirativních citátů o penězích

22.07.2021

Peníze a bohatství. Co se vám vybaví jako první, když slyšíte toto slovo? Je to luxusní vila s bazénem, prsten plný diamantů nebo koupel ve vaně plné bankovek?

Bohatství. Foto: Shutterstock.com
Bohatství. Foto: Shutterstock.com

Peníze pro každého z nás něco znamenají - pro někoho příležitost, pro jiného svobodu, pro dalšího stres a závazek. I když ještě nemáte své finance pod kontrolou, dnešní den je nejlepším dnem, kdy se můžete začít ubírat pozitivním směrem.

Přinášíme vám 10 citátů ze světa peněz a pomáháme vám pochopit chytré rady, které obsahují a které vás mohou inspirovat.

1. "Čas jsou prý peníze, ale peníze se nerovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic." / Jan Neruda

"Čas je cennější než peníze. Můžete získat více peněz, ale nemůžete získat více času."

Kolikrát slyšíme kolem sebe říkat "nemám čas" a "nemám čas"? Pravděpodobně hodně. Svým způsobem je to pohodlná automatická reakce, protože kolikrát denně projíždíme sociální sítě nebo sedíme před televizí a přemýšlíme, jestli je to ten nejlepší způsob, jak investovat svůj čas? Stejný čas můžete strávit se svými blízkými. Čas, který byste mohli využít k osvojení nové dovednosti, věnovat se svému koníčku nebo najít způsob, jak si přivydělat?

Ve skutečnosti je čas jediným aktivem, které máme všichni ve stejném množství, bez ohledu na věk, pohlaví, původ nebo výši bankovního konta. Snažíme se, aby každých 24 hodin každého dne pomáhalo vytvářet hodnotu pro vaše cíle.

2. "Za peníze si štěstí nekoupíte, ale nedostatek peněz vám může přinést depresi" / Daniel Kahneman

"Za peníze si štěstí nekoupíte, ale za nedostatek peněz si rozhodně koupíte utrpení."

Bez ohledu na to, jak velké je naše bankovní konto, nemůžeme jít do obchodu a koupit si třeba půl kila štěstí. Ale štěstí je relativní - pro někoho je to dovolená v ráji, pro jiného večer s rodinou a přáteli u deskové hry, pro dalšího slunečné ráno a šálek kávy.

Ačkoli štěstí nelze koupit v obchodě, je jasné, že mít peníze dává pocit jistoty a bezpečí, zatímco nemít peníze způsobuje neustálé napětí a stres. Ať už je vaše spokojenost jakákoli, snažte se, aby peníze byly vaším přítelem. Vědomí, že máte alespoň nějaké úspory na těžké časy, je přinejmenším základem bezpečného pocitu štěstí a způsobu, jak si užít každý okamžik bez starostí.

3. "Prázdné kapsy ještě nikdy nikoho nezastavily. Jen prázdnota v hlavě a v srdci tě brzdí." / Norman Vincent Peale

"Prázdné kapsy ještě nikoho nezastavily. To dokáže jen prázdná hlava a prázdné srdce."

V dnešním světě je více peněz než kdykoli předtím. Pokud máte opačný pocit, je čas si uvědomit, že vaše situace je momentální a může se změnit.

Vypracujte akční plán na zlepšení své situace. Nečinnost vám peníze nevydělá. Zkoušení, vytváření hodnot a experimentování naopak může vytvořit situaci, kdy se tu a tam objeví příležitosti a problémy se nenápadně začnou řešit samy. Buďte chytří, kreativní a prostě začněte. A nevzdávejte se, pokud se vše nepodaří hned.

4. "Vstávejte brzo a pozdě jděte spát. Tak se do domu dostane bohatství."

krásný citát, abyste dosáhli průlomu, potřebujete někdy ve svém životě období změn, kdy musíte více pracovat a obětovat svůj volný čas.

Tento model práce by však neměl platit navždy. Jednou ze složek vzorce úspěchu je však přiměřené množství spánku, takže určitě vyzkoušejte upravený model "Brzy vstávat, brzy spát", abyste využili kouzlo klidného rána k dosažení svých cílů.

5. "Bohatí jednají navzdory svým obavám. Chudí se nechávají zastrašit" / Robert Kiyosaki

"Bohatí lidé jednají navzdory strachu. Chudí lidé se nechávají zastavit strachem."

Možná si vzpomenete na nějakou činnost, kterou jste neustále odkládali nebo dokonce zanedbávali, protože se vám zdála děsivá? Ne, v tuto chvíli nemluvíme o seskocích padákem. Je to spíše strach, který vám brání požádat o zvýšení platu, zavolat na cizí číslo nebo se rozhodnout změnit svou životní kariéru a věnovat se něčemu, co vás opravdu baví. Pokud si myslíte, že strach vás nebrzdí, zvažte, zda byste si troufli podat v práci výpověď a založit svůj dům, či byt za půjčku, kterou byste celou investovali do podnikání. Tento strach bohatí nepociťují.

6. "Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které si nevydělali, aby si koupili věci, které nechtějí, a to vše proto, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi." / Will Smith

"Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které si nevydělali, aby si koupili věci, které nechtějí, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi."

Dnešní konzumní společnost a existence sociálních médií nás přivedly do bodu, kdy každý musí mít nejnovější iPhone, rychlé SUV - nebo ještě lépe dvě - a boty inspirované novou jarní módou každý rok zcela nové.

Otázkou je, zda to všechno opravdu potřebujeme, nebo chceme být ve skrytu duše lepší než naši sousedé. Zamyslete se nad touto otázkou, až budete příště procházet internetové obchody nebo vás bude lákat nový "Apple". Obecně platí, že bohatí lidé žijí spíše skromně.

7. "Neříkejte mi, jaké jsou vaše priority. Ukažte mi, za co utrácíte peníze, a já vám řeknu, jaké jsou vaše priority. / James W. Frick

"Neříkejte mi, kde jsou vaše priority. Ukažte mi, kde utrácíte peníze, a já vám řeknu, jaké to jsou."

Když nemáme přehled o svých výdajích, snadno vznikají mylné představy o tom, jak utrácíme své peníze. Můžeme si například myslet, že žijeme zdravým životním stylem, když dáváme přednost jízdě na kole před jízdou autem, ale když si několikrát týdně kupujeme jídlo v restauracích rychlého občerstvení, skutečné výdaje vytvářejí jiný dojem.

Je vaší prioritou je nashromáždit nečekaný zisk? Pokud jste tak ještě neučinili, stojí za to se podívat na své výdaje. Sledovat své výdaje je odvážný a někdy nepříjemný krok, který jednoznačně staví obě nohy na zem. Když vidíte černé na bílém, jak polovinu svého platu okamžitě utratíte za módní značky a nákupní centra, a na spořicím účtu už zase nezbývají žádné peníze, stojí za to připomenout si své priority.

8. Ne všechno, co se třpytí, je zlato. / William Shakespeare

"Vše, co se třpytí, není zlato".

Nikdy není dobré činit finanční (nebo nefinanční) rozhodnutí podle "dokonalého" života zdánlivě ideálních vlivných osobností nebo slepě důvěřovat nějaké investici či podnikatelskému záměru s nereálnými výnosy, které se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé.

Vždy si zjistěte pozadí každého projektu a rozumně zhodnoťte rizika. Vězte, že všechno, co vypadá báječně na sociálních sítích, nemusí být ve skutečnosti vždy tak růžové.

9. "Nejlepší věci v životě jsou zdarma"

Jednoduchá a inspirativní myšlenka, jak se příliš nezaseknout ve své finanční situaci, ať už je dnes jakákoli. Často jsme zaslepeni novými věcmi a nedostatky a zapomínáme, že jsou to malé okamžiky, které nám skutečně dělají den: důležití lidé kolem nás, naše vlastní zdraví a pohoda, mazlení domácího mazlíčka nebo dětský úsměv.

Faktem je, že čím více vidíme a oceňujeme okamžiky, které nás nic nestojí, tím více jsme šťastní a tím více si všímáme nebývalých příležitostí.

10. "Nejde o peníze, ale o hru" / Gordon Gekko (Michael Douglas)

"Nejde o peníze, ale o hru" z hollywoodského filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí.

Hromadění peněz, stejně jako jejich zdvojnásobení nebo dokonce vynásobení dvěma či dokonce stem, je ve skutečnosti zábavný a hravý proces. Co dělat, abyste vydělali dalších 100 000 nebo 1000 000 Kč - učte se, zkoušejte, stanovte si cíle.

Například v podnikání, investování a prodeji by se měl člověk soustředit spíše na kouzlo procesu - příležitost poznat lidi, jejich schopnosti a potřeby - než na peníze. Kromě peněz tak získáte i nové poznatky a znalosti. Udržujte si jasné cíle, ale udělejte si z peněz hravý proces - aby peníze byly nakonec jen příjemným bonusem.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podívejte se, jak se můžeme přiblížit energeticky úspornému životnímu stylu tím, že změníme spotřebiče a návyky, které spotřebovávají energii.

Peníze a bohatství. Co se vám vybaví jako první, když slyšíte toto slovo? Je to luxusní vila s bazénem, prsten plný diamantů nebo koupel ve vaně plné bankovek?

Na trhu je dnes opravdu široký výběr pojišťovacích produktů, takže pojistit se není žádný problém. Vždy je však důležité, abychom zvážili, kterou pojistku skutečně potřebujeme. Velmi populární jsou v poslední době pojistky související se škodami, které může zaměstnanec způsobit zaměstnavateli. Takové škody totiž mohou být nemalé, není tedy od věci...

Když vidíme, jak naši přátelé a sousedé vyprávějí o svých zkušenostech ve světě investic, máme pocit, že nový svět příležitostí je na dosah. Chceme také vydělat peníze a zlepšit svůj život, takže tuto skutečnost vnímáme jako příležitost, kterou nesmíme promarnit.

Lidé si na ně rychle zvykli. Bankovní domy mají snahu o co největší rozsah bezhotovostního styku, který se jim jeví jako bezpečnější a vyžaduje jednodušší způsob zpracování dat. Na přepážkách není nutný tak velký počet pracovníků a celkově se sníží i provoz, takže se může omezit i pracovní doba.