Jak ochránit psa před klíšťaty

14.07.2021

Vyhnout se klíšťatům je možné pomocí domácích a přírodních prostředků, které jsou užitečné zejména u štěňat, protože u nich se nedoporučuje používat drsné chemické prostředky k odstranění parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy.

Ochránit psa před klíšťaty
Ochránit psa před klíšťaty

Kromě toho vás naučíme nejlepší základní tipy, jak se vyhnout klíšťatům, která jsou pro naše domácí mazlíčky obzvláště nebezpečná. A nejlepším způsobem, jak tento problém vymýtit, je klíšťatům předcházet, V tomto článku ukážeme nejen to, jak se jim vyhnout, ale také jak je odstranit pro vás i vašeho mazlíčka neškodnými metodami. Pojďme na to!

Co jsou klíšťata

Klíšťata jsou ektoparazitičtí roztoči, tj. parazité, kteří žijí na tělech jiných živých tvorů a živí se jejich krví. Přestože jsou ektoparazity, nepatří mezi hmyz, ale mezi pavoukovce.

Nejvíce aktivní jsou v období od jara do podzimu, takže pokud se nacházíme v tomto období, musíme denně kontrolovat srst našeho domácího mazlíčka. Klíšťata žijí v místech s vysokou trávou nebo křovinami, takže pokud se v těchto oblastech pohybujete, je ideální, abyste svého psa vyšetřili, protože je pravděpodobné, že klíšťata chytil.

Klíšťata je nutné z vašeho psa co nejdříve odstranit a zabránit jejich výskytu, protože tito parazité jsou přenašeči závažných onemocnění, jako je borelióza, která může u zvířete způsobit onemocnění, jako je zánět kloubů, bolest svalů, horečka, malátnost a kožní změny.

Když klíště skočí na zvíře, je malé, a jak saje krev, zvětšuje se. Toto jsou hlavní příznaky, podle kterých je lze identifikovat, když jsou ještě malé:

  • - Váš pes se bude více než obvykle škrábat v oblasti krku a uší.
  • - Na kůži zvířete se může objevit mírné krvácení, malá vyrážka, zarudnutí nebo otok.

Základní tipy, jak se vyhnout klíšťatům

1. Použijte heřmánek

Vůně heřmánku tyto parazity přirozeně odpuzuje, a je tak velmi účinným domácím prostředkem, který vám pomůže klíšťata eliminovat a předcházet jim. K tomu si připravte nálev z heřmánku z hrsti sušených květů na 1 šálek vody a nechte ho zahřát.

Poté vezměte vatový tampon, namočte jej do nálevu a přiložte na kůži psa. Nálev z eukalyptu je také velmi užitečný jako prevence proti klíšťatům, takže jej můžete aplikovat stejným způsobem jako heřmánek. Pokud chcete, můžete svého psa vykoupat přímo jedním z těchto dvou roztoků.

Heřmánek je vynikající protizánětlivý prostředek a přírodní antiseptikum, takže je ideální pro zklidnění rány po kousnutí klíštětem. Nezapomeňte, že se může týkat i štěňat, a je velmi důležité, abyste také dezinfikovali svůj domov, abyste vyhubili veškeré stopy tohoto parazita.

2. Používejte domácí repelenty z citrusových plodů

Chuť citrusových plodů je dalším silným repelentem proti klíšťatům, protože ji nesnášejí. Přitom je to tak jednoduché, jako naplnit lahvičku s rozprašovačem s citronem, pomerančem nebo jiným citrusovým ovocem.

Tento domácí lék připravíte tak, že přivedete k varu půl litru vody se dvěma nakrájenými citrony. Když se začne vařit, nechte ho minutu vařit, pak snižte teplotu na minimum a nechte ho hodinu vařit. Poté ji nechte odpočinout a vychladnout, nalijte ji do rozprašovače a směs naneste na psa tak, aby jste se vyhnuli očím.

Doporučuje se také postříkat různé místnosti v domě, abyste je vydezinfikovali, ale buďte velmi opatrní, aby to váš pes nevdechl, protože citrusová vůně je pro psy jednou z nejnenáviděnějších.

3. Jablečný ocet proti klíšťatům

Jablečný ocet je další dokonalou složkou pro prevenci klíšťat. Skládá se z kyseliny octové a právě tato sloučenina z něj dělá ideální prostředek k odstranění klíšťat.

K tomu stačí smíchat stejným dílem vodu a jablečný ocet, namočit do této směsi vatový tampon, vyždímat ho a jemně a velmi opatrně jím navlhčit kůži vašeho domácího mazlíčka tak, aby mu nepronikl do očí.

4. Přírodní oleje k eliminaci a prevenci klíšťat

Dalším ze základních tipů na prevenci klíšťat jsou přírodní éterické oleje. Abyste však nepoškodili kůži zvířete, je nutné kupovat přírodní oleje bez chemických látek. Kromě toho je musíte používat zředěné v poměru dvě kapky na litr čištěné vody.

Účinnost éterických olejů proti klíšťatům spočívá v jejich vůni, kterou tito parazité obvykle nesnášejí a nutí je prchat od svého hostitele. Nejúčinnější směsi jsou následující:

  • - Rozmarýn, mandle a skořice.
  • - Heřmánek, levandule, bazalka, citron a cedr.
  • - Mandlový olej a kapsle s vitaminem E.

Pokud se váš pes i přes použití těchto základních prostředků proti klíšťatům nakazil, budete je muset odstranit sami prsty nebo pomocí speciální pinzety. Doporučuje se používat rukavice, aby se vám nepřilepil na kůži, protože by vás mohl kousnout a přenést vážné nemoci, jako je například turalémie.

Po odstranění klíštěte byste měli místo dezinfikovat trochou jódu, aby se rána způsobená tímto parazitem na kůži vašeho domácího mazlíčka zacelila. Nezapomeňte také nasadit psovi kvalitní repelentní obojek a použít antiparazitní pipety, které ho ochrání před klíšťaty, blechami a dalším hmyzem.

A nezapomeňte, že koupele s jablečným octem, eukalyptovými listy a požité pivovarské kvasnice (smíchané s jejich potravou) jsou také velmi účinné prostředky proti klíšťatům. Vyzkoušejte je, uvidíte, jak fungují!

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.