Porod bez bolesti a strachu - 7 opravdu užitečných rad pro nastávající maminky

25.03.2023

Nastávající maminky se často velmi obávají nadcházejícího porodu, a to z dobrého důvodu. Porod je velmi bolestivý a vždy existuje možnost, že se něco pokazí.

Porod bez bolesti
Porod bez bolesti

Lékaři samozřejmě přijmou opatření, aby zabránili jakýmkoli rizikům spojeným s porodem. Hodně však záleží také na ženě samotné - na životním stylu, který během těhotenství vede, a na tom, jak pečuje o své zdraví.

Připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou se na porod řádně připravit, porodit zdravé dítě co možná nejbezbolestněji a vyhnout se některým komplikacím.

Obecná posilovací cvičení

Pravidelné cvičení je vhodné pro každého a těhotenství není důvodem k tomu, aby se ho vzdal. Odborníci z American College of Obstetrics and Gynecology doporučují, aby se nastávající maminky věnovaly alespoň 150 minutám mírného aerobního cvičení týdně. Těchto 30 minut si můžete rozdělit do pěti dnů nebo cvičit každý den menší množství. O mírném cvičení hovoříme tehdy, když se vám mírně zvýší dech a tepová frekvence a začnete se potit. Než začnete, měli byste se poradit se svým lékařem, který vám řekne, jaká úroveň cvičení je pro vás nejvhodnější.

 • Cvičení pomáhá udržovat normální hmotnost, zlepšovat kardiovaskulární funkce, zvyšovat svalovou sílu, pružnost a koordinaci.
 • Studie ukazují, že nastávající matky, které pravidelně cvičí, rodí rychleji, snadněji a s menšími bolestmi a trpí méně komplikacemi.
 • Cvičení stimuluje produkci endorfinů - neuropeptidů, které se uvolňují v reakci na stres. Pomáhají snižovat úzkost a bolest.

Kegelovy cviky

Během porodu hraje důležitou roli stav svalů pánevního dna, které lze také procvičovat. Speciální cviky vyvinul v roce 1952 americký gynekolog Arnold Kegel a jsou po něm pojmenovány.

Norští vědci v jedné studii zkoumali, jak Kegelovy cviky ovlivňují průběh porodu. Studie se zúčastnilo 300 zdravých žen, které se chystaly poprvé rodit. Polovina účastnic pravidelně prováděla intenzivní Kegelovy cviky mezi dvacátým a šestatřicátým týdnem těhotenství. Polovina účastnic pravidelně prováděla intenzivní Kegelovy cviky mezi dvacátým a šestatřicátým týdnem těhotenství. Výsledek: Svaly pánevního dna se staly pružnějšími, kontrakce bylo možné lépe kontrolovat a ženy byly celkově schopny snadněji porodit.

Provádění Kegelových cviků není vůbec obtížné. Musíte si sednout nebo lehnout a napnout svaly pánevního dna, jako byste se snažili zabránit močení. To vám pomůže nejen připravit se na porod, ale také zabránit výhřezu pánevních orgánů a stresové inkontinenci moči.

Sex

Možná jste slyšela, že sex spaluje stejně kalorií jako cvičení. Toto tvrzení je velmi kontroverzní. V jedné studii například vědci zjistili, že lidé při běhu spálí přibližně dvakrát více energie než při sexu. Sex rozhodně není horší než sport, pokud jde o množství uvolňovaných endorfinů.

Bylo prokázáno, že sex v jakékoli fázi těhotenství není nebezpečný, pokud je nekomplikovaný. Plynou z něj pouze výhody.

Pravidelný sex pomáhá odbourávat stres a úzkost, posiluje pouto mezi nastávajícími rodiči a posiluje imunitní systém. A ano, sex pomáhá spalovat kalorie, i když méně než cvičení. A vědci také prokázali, že intimnosti v posledním týdnu urychlují nástup porodu a lze je využít jako přirozený způsob prevence před otěhotněním.

Zdravé stravovací návyky

Pro nastávající maminky je důležité, aby si dávaly pozor na to, co jedí. Není dobré mít to obojí. Soustavná podvýživa ztěžuje porod, dítě se může narodit s nízkou porodní hmotností a zvyšuje se riziko některých zdravotních problémů. Pokud je tělu dodáváno příliš mnoho kalorií, žena přibírá na váze, což může také vést ke komplikacím. Najít správnou rovnováhu může být obtížné, ale pamatujte: závisí na ní zdraví vašeho dítěte.

Základní pravidla zdravého stravování pro nastávající maminky:

 • Strava musí být pestrá a obsahovat všechny potřebné mikro- a makroživiny;
 • Pokud si s ženou krutě zahrává její chuť k jídlu a její potravinové preference, je lepší snídat včas než si vynucovat "pořádné" jídlo;
 • základ stravy by mělo tvořit ovoce a zelenina, obiloviny, libové maso a mléčné výrobky, neměly by chybět ryby a vejce;
 • co nejvíce omezit konzumaci výrobků s přidaným cukrem (zejména sladkých nápojů, sladkostí), tučných jídel a rychlého občerstvení.

Pokud jste se dosud nestravovali zdravě a plnohodnotně, příprava na narození dítěte může být vhodnou dobou pro zahájení strategie zdravého stravování.

Prevence stresu

Mnoho žen vzpomíná, jak se během těhotenství často a nadměrně obávaly nadcházejícího porodu a dítěte a měly znepokojivé sny. Je to způsobeno změnami hormonální rovnováhy a nervového systému.

Stres je normální fyziologický jev, reakce těla na nebezpečí. Pokud však tento stav přetrvává delší dobu, vede ke zdravotním problémům. Náš nervový systém si zvykne přehnaně reagovat na jakoukoli nepříjemnou situaci. Spustí se cyklus strach - napětí - bolest.

Chronický stres vede ke svalovým křečím, vysokému krevnímu tlaku a poruchám vnitřních orgánů. Stresové hormony se dostávají do plodové vody, ovlivňují dítě, a to nezůstává bez následků pro jeho zdraví. U nastávající matky zvyšují neustálé negativní pocity riziko vzniku poporodní deprese.

Přetrvávající stres je tedy zlo, které může výrazně ovlivnit průběh porodu a zdraví dítěte, a je třeba ho zvládat. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout:

 • Pravidelný odpočinek;
 • přiměřený spánek;
 • zdravá strava;
 • cvičení - fyzická aktivita je mimochodem vynikajícím "antidepresivem";
 • procházky na čerstvém vzduchu;
 • setkávání s rodinou a přáteli;
 • zajímavé činnosti, koníčky;
 • čtení, sledování oblíbených filmů a poslech hudby;
 • různé relaxační techniky;
 • meditace.

Pokud všechna tato opatření nepomáhají a vaše obavy se zhoršují, měli byste navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. V některých případech může být zapotřebí také medikace.

Škola pro nastávající matky

V současné době je k dispozici mnoho literatury a vzdělávacích materiálů o tom, jak porodit bez bolesti a bez obav o zdravé dítě. Návštěvu školy pro nastávající matky však nic nenahradí. Tam vám odborníci vysvětlí vše, co potřebujete vědět o těhotenství, dají vám mnoho užitečných doporučení a naučí vás, jak se při porodu správně chovat a dýchat. Takové školy jsou téměř v každém městě - je dobré, když najdete příležitost některou z nich navštívit. Zvláště užitečné je to v případě, že se chystáte rodit poprvé.

Akupunktura

Ačkoli je akupunktura považována za alternativní medicínu, existuje několik vědeckých publikací, které pojednávají o jejích léčebných účincích. Existují důkazy, že akupunktura během porodu pomáhá mírně zvýšit účinnost úlevy od bolesti a snížit dávku léků proti bolesti. Problémem je, že lékaři ve většině porodnic nebudou nadšeni z toho, že žena během porodu navštěvuje akupunkturistu.

Tuto metodu můžete využít alespoň během čekání na miminko, například ke zmírnění bolesti v dolní části zad. Je jen důležité najít dobrého terapeuta, který proceduru provádí správně a dodržuje bezpečnostní opatření.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.