Zdravé koření - k čemu slouží?

05.05.2021

Používáme je každý den při přípravě jídel. V naší kuchyni hrají velmi důležitou roli. Kromě toho, že dokážou dodat charakter i tomu nejbanálnějšímu pokrmu, mají i léčivé účinky. Proto je dobré vědět, jaké působení má zdravé koření.

Zdravé koření
Zdravé koření

Bazalka

Obsahuje různé druhy éterických olejů, rutin a karoten. Díky tomu zlepšuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení, zabraňuje nadýmání a působí antidepresivně.

Čili

Čili je bohaté na bioaktivní látky. Obsahuje betakaroten a kapsaicin. Ten je zodpovědný za velmi štiplavou chuť a způsobuje slzení. Stimulace nervů sliznic je důležitá při léčbě zánětu a nachlazení, protože dokonale čistí dýchací cesty. Složky obsažené v chilli také zabraňují slepování krevních destiček, takže brání vzniku krevních sraženin.

Skořice

Působí antibakteriálně a podporuje trávení. Obsahuje éterický olej a pomáhá při nachlazení. Především však snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Česnek

Díky obsahu alicinu má velmi specifickou chuť. Je to látka, která má velmi silné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Česnek má také antiaterosklerotický účinek, protože snižuje hladinu špatného cholesterolu. Používá se k léčbě bolestí v krku, nachlazení, chřipky, bronchiálních a plicních infekcí a také k léčbě zažívacího traktu.

Zázvor

Gingerol obsažený v zázvoru je vynikající látkou při nevolnosti a bolestech hlavy, zejména při migréně. Zázvor také zlepšuje správnou hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá při bolestech kloubů.

Kmín

Kmínová semínka mají diastolický účinek na trávicí trakt, zabraňují nadýmání a zažívacím potížím. Často se také používá k léčbě bronchitidy a kašle. Kromě toho je uznáván jako laktoochranný prostředek pro kojící ženy.

Pepř

Zkracuje dobu trávení potravy, čímž zabraňuje hromadění tuku a snižuje riziko zažívacích potíží.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Společnost COLORCODE, založená v roce 2008 v Jižní Koreji, prodává na našem trhu kosmetiku se značkou TERRAZEN prostřednictvím svého dooc. Pokud máte zájem o koupi této kosmetiky a hledáte recenze a zkušenosti těch, kteří si již značku TERRAZEN zakoupili, jste na správném místě.

Unavené oči mohou být důsledkem dlouhého čtení, práce na počítači nebo používání mobilních zařízení. Můžete vyzkoušet následujících 7 cviků, které uvolní a posílí vaše oční svaly.