Cesta peněz až k nám

12.04.2021

Než se peníze dostanou na náš účet nebo do naší peněženky, přechází tomu dlouhý a složitý proces jednání státních orgánů, výroba grafických návrhů a jejich schvalování, tisku nebo ražby a dopravy do banky.

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

O měně, jejím způsobu a emisi nových mincí nebo bankovek rozhodují nejvyšší státní orgány a Česká národní banka. Rozsah emise je dán přesně ekonomickým stavem státu.

Na grafických návrzích se podíleli a podílejí jen ti nejvýznačnější umělci, jako byl třeba Alfons Mucha, Max Švabinský, Karel Svolinský, Otakar Španihel, ze současných autorů třeba sklářský výtvarník Jiří Harcuba, Ladislav Kozák Jarmila Truhlíková-Spěváková, Karel Oppl, akademický sochař Jiří Dostál nebo Luboš Charvát z SUPŠ Jablonec nad Nisou, ale také méně významní autoři, studenti uměleckých škol, jejichž návrhy zvítězily v soutěžích. 

V 80. letech vyhrál soutěž o první ucelenou řadu českých bankovek slovenský výtvarník prof. Albín Brunovský a tvůrcem současné řady našich bankovek je Oldřich Kulhánek.
Autorem vítězného návrhu na podobu euroměny, kterého vybrala v roce 1996 Rada Evropského měnového institutu (EMI) je Robert Kalina. Euroměnu si podle tohoto návrhu tiskne ale každý sát samostatně.

Veřejné anonymní soutěže na návrhy pamětních mincí vyhlašuje pravidelně ČNB a zúčastnit se jich může kdokoliv, což dává veliké šance mladým, začínajícím umělcům nebo studentům uměleckých škol. Pouze ve výjimečných případech, v časové tísni, byly vypsány neanonymní soutěže. Zde se pak posuzují návrhy osvědčených výtvarníků, podle jejichž návrhů se již v minulosti pracovalo.

Tisk českých bankovek probíhá ve Státní tiskárně cenin a jedná se o velmi náročnou práci, protože je při ní nutno zabezpečit bankovky co nejlépe proto padělání. Celá výroba se dělí na několik částí a to návrh a grafické zpracování, výrobu papíru, míchání barev a tisk. Při tisku bankovek se používají tři různé technologie.

Mince razí za velmi přísných bezpečnostních opatření Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Má tu výhodu, že rytce i výtvarníky vychovává místní Střední umělecko-průmyslová škola, která má velmi vysokou odbornou úroveň a její ředitel Jiří Dostál, profesoři i studenti nebo absolventi se v nejednom případě stali vítězi výtvarných soutěží vypsaných ČNB na návrhy nových pamětních mincí.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podívejte se, jak se můžeme přiblížit energeticky úspornému životnímu stylu tím, že změníme spotřebiče a návyky, které spotřebovávají energii.

Peníze a bohatství. Co se vám vybaví jako první, když slyšíte toto slovo? Je to luxusní vila s bazénem, prsten plný diamantů nebo koupel ve vaně plné bankovek?

Na trhu je dnes opravdu široký výběr pojišťovacích produktů, takže pojistit se není žádný problém. Vždy je však důležité, abychom zvážili, kterou pojistku skutečně potřebujeme. Velmi populární jsou v poslední době pojistky související se škodami, které může zaměstnanec způsobit zaměstnavateli. Takové škody totiž mohou být nemalé, není tedy od věci...

Když vidíme, jak naši přátelé a sousedé vyprávějí o svých zkušenostech ve světě investic, máme pocit, že nový svět příležitostí je na dosah. Chceme také vydělat peníze a zlepšit svůj život, takže tuto skutečnost vnímáme jako příležitost, kterou nesmíme promarnit.

Lidé si na ně rychle zvykli. Bankovní domy mají snahu o co největší rozsah bezhotovostního styku, který se jim jeví jako bezpečnější a vyžaduje jednodušší způsob zpracování dat. Na přepážkách není nutný tak velký počet pracovníků a celkově se sníží i provoz, takže se může omezit i pracovní doba.