Cesta peněz až k nám

12.04.2021

Než se peníze dostanou na náš účet nebo do naší peněženky, přechází tomu dlouhý a složitý proces jednání státních orgánů, výroba grafických návrhů a jejich schvalování, tisku nebo ražby a dopravy do banky.

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

O měně, jejím způsobu a emisi nových mincí nebo bankovek rozhodují nejvyšší státní orgány a Česká národní banka. Rozsah emise je dán přesně ekonomickým stavem státu.

Na grafických návrzích se podíleli a podílejí jen ti nejvýznačnější umělci, jako byl třeba Alfons Mucha, Max Švabinský, Karel Svolinský, Otakar Španihel, ze současných autorů třeba sklářský výtvarník Jiří Harcuba, Ladislav Kozák Jarmila Truhlíková-Spěváková, Karel Oppl, akademický sochař Jiří Dostál nebo Luboš Charvát z SUPŠ Jablonec nad Nisou, ale také méně významní autoři, studenti uměleckých škol, jejichž návrhy zvítězily v soutěžích. 

V 80. letech vyhrál soutěž o první ucelenou řadu českých bankovek slovenský výtvarník prof. Albín Brunovský a tvůrcem současné řady našich bankovek je Oldřich Kulhánek.
Autorem vítězného návrhu na podobu euroměny, kterého vybrala v roce 1996 Rada Evropského měnového institutu (EMI) je Robert Kalina. Euroměnu si podle tohoto návrhu tiskne ale každý sát samostatně.

Veřejné anonymní soutěže na návrhy pamětních mincí vyhlašuje pravidelně ČNB a zúčastnit se jich může kdokoliv, což dává veliké šance mladým, začínajícím umělcům nebo studentům uměleckých škol. Pouze ve výjimečných případech, v časové tísni, byly vypsány neanonymní soutěže. Zde se pak posuzují návrhy osvědčených výtvarníků, podle jejichž návrhů se již v minulosti pracovalo.

Tisk českých bankovek probíhá ve Státní tiskárně cenin a jedná se o velmi náročnou práci, protože je při ní nutno zabezpečit bankovky co nejlépe proto padělání. Celá výroba se dělí na několik částí a to návrh a grafické zpracování, výrobu papíru, míchání barev a tisk. Při tisku bankovek se používají tři různé technologie.

Mince razí za velmi přísných bezpečnostních opatření Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Má tu výhodu, že rytce i výtvarníky vychovává místní Střední umělecko-průmyslová škola, která má velmi vysokou odbornou úroveň a její ředitel Jiří Dostál, profesoři i studenti nebo absolventi se v nejednom případě stali vítězi výtvarných soutěží vypsaných ČNB na návrhy nových pamětních mincí.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Když vidíme, jak naši přátelé a sousedé vyprávějí o svých zkušenostech ve světě investic, máme pocit, že nový svět příležitostí je na dosah. Chceme také vydělat peníze a zlepšit svůj život, takže tuto skutečnost vnímáme jako příležitost, kterou nesmíme promarnit.

Lidé si na ně rychle zvykli. Bankovní domy mají snahu o co největší rozsah bezhotovostního styku, který se jim jeví jako bezpečnější a vyžaduje jednodušší způsob zpracování dat. Na přepážkách není nutný tak velký počet pracovníků a celkově se sníží i provoz, takže se může omezit i pracovní doba.

Do historie lidstva patří nejen vítězné nebo prohrané bitvy, významné stavby nebo činy, ale také to, co pomáhalo odjakživa zprostředkovávat obchod - tedy peníze.

Než se peníze dostanou na náš účet nebo do naší peněženky, přechází tomu dlouhý a složitý proces jednání státních orgánů, výroba grafických návrhů a jejich schvalování, tisku nebo ražby a dopravy do banky.

Menší podniky mají o něco náročnější cestu k úspěchu než jiné. Pokud chcete dosáhnout úspěchu jako malý podnik, musíte udělat vše, co je ve vašich silách, abyste zajistili svůj rychlý růst.