Chytré hodinky - Jak fungují?

19.07.2021

Přinášíme vám vše podstatné, co byste měli vědět o chytrých hodinkách.

Chytré hodinky nejsou všechny stejné. Existují různé typy chytrých hodinek, které vyhovují všem potřebám, a jejich funkce se mohou u jednotlivých chytrých hodinek lišit. Protože možná máte pochybnosti o tom, jak plně využít jejich funkcí, probereme v tomto článku nejběžnější funkce těchto technologických skvostů. Poskytneme vám přehled funkcí, které lze najít v chytrých hodinkách, abyste je mohli porovnat s těmi, které mají ty vaše. Vždy se podívejte do návodu zařízení a zkontrolujte, zda má funkce, o kterých se zmínime.

Chytré hodinky. Foto: Shutterstock.com
Chytré hodinky. Foto: Shutterstock.com

Kompatibilita s operačním systémem a chytrým telefonem

Každé chytré hodinky jsou jiné, a to nejen kvůli svému designu nebo společnosti, která je vyrobila, ale také kvůli operačnímu systému, který je v nich nainstalován. Abyste pochopili, jak chytré hodinky fungují, musíte nejprve vzít v úvahu jejich kompatibilitu s vaším chytrým telefonem.

Zde jsou uvedeny nejoblíbenější operační systémy pro chytré hodinky, abyste se mohli podívat, který z nich je nainstalován na vašich hodinkách.

Android Wear je operační systém vyvinutý společností Google, který má být optimalizovanou a přizpůsobenou verzí systému Android pro nositelná zařízení, jako jsou chytré hodinky. Je kompatibilní s chytrými telefony se systémem Android od verze 4.3 a může být kompatibilní i s iPhony, pokud mají aktualizovanou verzi iOS na 9 nebo vyšší. U zařízení Apple však nemusí být zajištěna plná kompatibilita a některé funkce mohou být omezeny. Doporučuji vám zkontrolovat návod z vašeho smartphonu a zjistit, zda je kompatibilní s nositelnými zařízeními s operačním systémem Android Wear.

WatchOS je operační systém nainstalovaný v zařízeních Apple Watch. Jedná se o systém, který komunikuje pouze se zařízeními iPhone 5s nebo novějšími se systémem iOS 11 nebo novějším. Pokud máte iPhone, jsou samozřejmě nejlepší volbou hodinky Apple Watch, protože toto nositelné zařízení vám zaručí plnou kompatibilitu se všemi jeho funkcemi.

Další operační systémy: V rozsáhlém světě nositelných zařízení najdete chytré hodinky ve všech cenových relacích. Některé chytré hodinky mají v sobě nainstalovaný vlastní operační systém, který se liší od systému Android Wear (nebo jeho konkurence) a WatchOS. V tomto případě je často zaručena určitá míra kompatibility se smartphony se systémy Android a iOS. Kromě "levných" zařízení, která mají často tento druh systému odlišný od oficiálních, se Samsung rozhodl vybavit svá nositelná zařízení také jiným operačním systémem, než jsou právě zmíněná zařízení. V tomto konkrétním případě mluvím o systému TizenOS, který je plně kompatibilní se zařízeními Samsung, ale má omezenou funkčnost s jinými zařízeními se systémem Android nebo se systémem iOS.

Zobrazení a interakce

Pokud jde o chytré hodinky, jedním z klíčových prvků je displej: bude viditelný venku na slunečním světle? Na tuto otázku odpovím, že hlavní rozdíl mezi chytrými hodinkami a tím, k čemu je lze použít (např. pro venkovní použití), je v technologii použité na displeji.

Chytré hodinky s obrazovkou OLED/AMOLED budou mít hlubší černou, a tedy větší kontrast. Použití této technologie v nositelném zařízení znamená lepší výdrž baterie a dobré zobrazení na slunečním světle. Na druhou stranu je obrazovka LCD jasnější, což má za následek kratší výdrž baterie, ale na druhou stranu nabízí lepší výkon venku na přímém slunečním světle. To je však spíše obecná úvaha: výkon na slunečním světle bude záviset na skutečné kvalitě panelu použitého jako displej.

Kromě toho je tu funkce, kterou mají některé chytré hodinky: always on display, což je funkce, která umožňuje, aby obrazovka zařízení zůstala stále zapnutá. Tato funkce může být užitečná při konkrétních trénincích, ale obecně platí, že vzhledem k tomu, že obrazovka je jedním z energeticky nejnáročnějších prvků chytrých hodinek (nebo smartphonu), je vhodné ji pokud možno vypnout. Chytré hodinky s deaktivovaným režimem vám umožní zobrazit displej, pokud potřebujete: stisknout fyzické tlačítko nebo provést určitý pohyb rukou (obvykle otočení předloktí).

Pokud chcete optimalizovat výdrž baterie chytrých hodinek, měli byste také zvážit aktivaci úsporného režimu. U některých zařízení aktivace tohoto režimu deaktivuje většinu "chytrých" funkcí; aktivní zůstanou pouze základní funkce, například zobrazení času.

Co se týče interakce, nemělo by se předpokládat, že všechny chytré hodinky mají dotykový displej. Některé chytré hodinky umožňují navigaci mezi funkcemi otáčením rámečku a kombinací s fyzickými tlačítky po stranách. Existují také zařízení s kombinovanou interakcí mezi nimi. Zcela jinou interakci nabízejí hybridní chytré hodinky, které nemají displej pro zobrazení informací na obrazovce, ale využívají hybridní systém, tj. ručičky, které identifikují konkrétní typy oznámení.

Hardwarové funkce a senzory

Když mluvíme o chytrých hodinkách, mluvíme o zařízeních, která umožňují provádění a zpracování procesů, které zaručují jejich provoz a provoz aplikací třetích stran. Uvnitř se nacházejí elektronické součásti a senzory, které se často liší podle jednotlivých chytrých hodinek a které mohou být více či méně užitečné pro každodenní používání.

Poté, co jsme se zmínili o displeji, je třeba zmínit procesor, vnitřní paměť a paměť RAM chytrých hodinek. Když začnete chytré hodinky používat a instalovat do nich aplikace, které využívají úložný prostor ve vnitřní paměti, mohou se po určité době začít zpomalovat a jejich spuštění nebo spuštění procesů může trvat stále déle. To závisí na výkonu procesoru a množství paměti RAM. Je tedy normální, že pokud vaše zařízení nemá dostatek paměti RAM nebo výkonný procesor, bude prohlížení a používání obsahu poměrně pomalé, zejména při instalaci a spouštění mnoha aplikací. Při zvažování způsobu používání chytrých hodinek to tedy berte v úvahu.

Mezi další funkce chytrých hodinek patří mikrofon a reproduktor, které umožňují přijímat hovory, aniž byste museli brát do ruky chytrý telefon. Pokud mají chytré hodinky také slot pro SIM/eSIM (a tedy vestavěnou anténu), umožňují telefonovat, i když nejsou připojeny k chytrému telefonu.

Mezi další důležité funkce chytrých hodinek patří krokoměr, měřič srdečního tepu a GPS, které jsou velmi užitečnými nástroji pro sport a fitness. Tyto funkce jsou nezbytné, pokud chcete chytré hodinky, které sledují váš tréninkový pokrok. GPS lze na druhou stranu použít také k zahájení navigace po trase v reálném čase prostřednictvím chytrých hodinek namísto smartphonu. Používání těchto funkcí, zejména GPS, samozřejmě snižuje výdrž baterie.

Dalším důležitým faktorem je stupeň odolnosti, který je certifikován výrobcem chytrých hodinek. Pokud není uvedena certifikace IP, znamená to, že zařízení může být poškozeno, ať už prachem nebo vodou. Nejnovější chytré hodinky však obvykle mají certifikaci IP67 nebo IP68. Je však třeba poznamenat, že certifikace IP68 je mnohem lepší než certifikace IP67, protože nepředstavuje žádné riziko, pokud jsou chytré hodinky ponořeny do vody. V každém případě doporučuji vždy zkontrolovat doporučení výrobce pro vaše konkrétní chytré hodinky, abyste zjistili, zda existují nějaké podmínky. Pokud například provozujete vodní sporty, budete potřebovat chytré hodinky, které jsou mnohem odolnější a vhodnější pro tento typ aktivit.

Další důležitou vlastností je konektivita. Chytré hodinky možná nebudou mít Wi-Fi a NFC, ale určitě budou mít Bluetooth, což je předpoklad pro propojení s chytrým telefonem.

Oznámení, aplikace a personalizace

Chytré hodinky mohou po připojení k internetu nebo jednoduše ke smartphonu přijímat oznámení, jako jsou příchozí hovory, SMS, e-maily nebo oznámení z aplikací, jako je Facebook, WhatsApp a mnoho dalších. Obvykle vibrace na chytrých hodinkách identifikují přijetí oznámení, které lze zobrazit přejetím prstu po displeji nebo pomocí fyzických tlačítek.

Některé aplikace na chytrých hodinkách jsou jako doprovodné aplikace, tj. aplikace, které musí komunikovat s hlavní aplikací nainstalovanou v chytrém telefonu, ale mnoho dalších je nezávislých a lze je spouštět přímo z chytrých hodinek. Pokud máte chytré hodinky se systémem Android Wear nebo WatchOS, můžete otevřít obchod chytrých hodinek a stahovat všechny aplikace přímo z hodinek, aniž byste museli procházet chytrý telefon. Chytré hodinky mohou být také vybaveny předinstalovanými tréninkovými aplikacemi, které lze spustit pomocí speciálních interakcí, například pomocí speciálního tlačítka na boku.

Pokud jde o přizpůsobení uživatelského rozhraní, chytré hodinky obecně umožňují širokou škálu možností přizpůsobení. Pokud například vlastníte chytré hodinky s operačním systémem Android, jistě vás potěší, že si zobrazené ciferníky můžete pomocí různých widgetů upravit podle svých osobních potřeb a použití. 

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podle jihokorejského výzkumu prezentovaného na Evropském kardiologickém kongresu, který začíná v pátek v Barceloně, může chůze trvající jen něco málo přes hodinu týdně nebo deset minut denně prodloužit délku života po 85. roce věku.

Atmosféra je soubor plynů, které obklopují naši planetu a sahají více než 800 km nad zemský povrch. Jedná se tedy o jakýsi nehomogenní obal rozdělený do pěti různých vrstev, z nichž každá má jiné vlastnosti.