Jakou vodu pít?

29.04.2021

Láhev vody se stala symbolem zdravého životního stylu. Je však třeba si uvědomit, že voda není totéž co voda.

Voda. Foto: Shutterstock.com
Voda. Foto: Shutterstock.com

Výhody dobré vody jsou zřejmé: hydratuje tělo, reguluje tělesnou teplotu a krevní tlak, vyživuje vnitřní orgány a odstraňuje produkty metabolismu.

Pravidelné pití vody dodává pokožce pružnost, zlepšuje stav vlasů a nehtů, zlepšuje činnost trávicího traktu. Zvyšuje se imunita organismu a zlepšuje se soustředění, někdy mizí úporné bolesti hlavy.

Otázka tedy nezní, zda pít vodu, ale jakou vodu zvolit. Na začátku stojí za to přečíst si složení na etiketě. Vody různých výrobců pocházejí z různých zdrojů, a proto se liší obsahem minerálních prvků a jejich koncentrací.

Typy vody

  • Přírodní minerální vody (z podzemních zdrojů, mají pevné chemické složení a dělí se na nízce, středně a vysoce mineralizované),
  • Směsné minerální vody (směsné vody z různých zdrojů),
  • Přírodní pramenité vody (pocházející z mělčích vodonosných vrstev, málo mineralizované, obsahující především soli vápníku a hořčíku).
  • Mineralizované stolní vody (čistá voda s přídavkem minerálních látek).

Nejlepší je pít denně přírodní pramenitou vodu, protože obsahuje přiměřené množství minerálních látek.

Mezi prvky, které balené vody obsahují nejvíce, patří: hořčík (reguluje činnost srdce a oběhového systému, ovlivňuje činnost nervového systému), draslík (snižuje krevní tlak, udržuje správný stav srdce), vápník (stavební kámen kostí a zubů, umožňuje činnost srdce a svalů). V menším množství se v nich vyskytují: fluor (odpovídá za kvalitu zubů), jód, mangan, železo, měď, kobalt a zinek (jsou součástí složení tělesných tekutin), chloridy (regulují pH krve). Některé vody obsahují velké množství sodíku - prvku, kterému bychom se měli ve stravě vyhýbat. Jeho nadbytek přispívá ke zvýšení krevního tlaku. Lidé s hypertenzí by měli pít vodu s nízkým obsahem sodíku.

A co sycená voda?

Sycená voda sice rychleji zažene žízeň, ale dráždí žaludek a může způsobit nadýmání, takže se nedoporučuje lidem trpícím poruchami trávicího systému. Je lepší pít nesycenou vodu každý den.

Voda v číslech

  • 1,5 až 2 litry - to je množství vody, které bychom měli vypít každý den při běžném životním stylu a mírném počasí.
  • 10 procent. - po ztrátě takového množství vody ztrácí organismus svou účinnost.
  • 20 dní - tělo potřebuje nahradit vodu uloženou v tkáních.
  • 60-80 procent. - tolik procent naší tělesné hmotnosti tvoří voda.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podle jihokorejského výzkumu prezentovaného na Evropském kardiologickém kongresu, který začíná v pátek v Barceloně, může chůze trvající jen něco málo přes hodinu týdně nebo deset minut denně prodloužit délku života po 85. roce věku.

Atmosféra je soubor plynů, které obklopují naši planetu a sahají více než 800 km nad zemský povrch. Jedná se tedy o jakýsi nehomogenní obal rozdělený do pěti různých vrstev, z nichž každá má jiné vlastnosti.