Historie české koruny

12.04.2021

Historie české koruny sahá do roku 1892. Tehdy byla zavedena koruna rakousko-uherská a po rozpadu říše ji nově vzniklé Československo převzalo jako svou oficiální měnu. Koruna česká se tak stala zákonnou základní měnovou jednotkou země.

1 Kčs
1 Kčs

Označuje se zkratkou Kč, v mezinárodním obchodu CZK. Koruna nám zůstala i po rozpadu Československa na dva státy v roce 1993. Tehdy byla uzavřena vzájemná dohoda měnové unie, podle níž se v obou státech nadále používala koruna československá, která měla platnost i v mezinárodním obchodě (CSK). Slováci si ovšem vyrobili její nový vzor, takže mezi oběma státy se vědělo, co je koruna česká a co koruna slovenská.

Jak jsme již řekli, koruna je základní měnovou jednotkou, od které se odvozují jednotky menší a větší. Počet a vzhled těchto měnových jednotek se v průběhu let měnil v závislosti na monetární potřebě.

V samých začátcích byl nejmenším platidlem haléř. I tak malý peníz měl však svůj význam a dalo se za něj leccos koupit. Další mincí byl dvouhaléř, tříhaléř, dále pětihaléř, desetihaléř, dvacetihaléř, dvacetipětihaléř, padesátihaléř a koruna. Ta byla dlouho papírovou bankovkou a teprve na konci padesátých let se změnila na minci stejně jako dvoukoruna, pětikoruna, desetikoruna, dvaceti a padesátikoruna. Papírová tříkoruna a dvacetipětikoruna byly později zrušeny. Dlouho byla v naší zemi bankovkou nejvyšší hodnoty stokoruna.

Teprve novodobá historie přinesla dvousetkoruny, pětisetkoruny, tisícikoruny a ještě později dvoutisícovky . Bankovkou s nejvyšší hodnotou je v současnosti pětitisícová bankovka.
Tak, jak se měnila hodnota peněz, tak se mince a bankovky rušily a zase vydávaly. Nejprve byly zrušeny nejmenší mince do desetihaléřů. Teprve v roce 2003 byla ukončena platnost mincí o hodnotě 10 a 20 haléřů, 31. srpna 2008 byla ukončena platnost mincí o hodnotě 50 haléřů. Dnes je tedy nejnižší mincí v naší zemi právě koruna.

Její podoba se za mnoho let existence českého státu měnila a na jejím vzhledu se podílelo několik českých výtvarníků. Autorkou její současné podoby je Jarmila Truhlíková-Spěváková.
Mince pocházející z různých období vývoje českého státu jsou dnes předmětem sběratelské hodnoty, kterou zvyšují různé odchylky a zvláštnosti vzniklé při jejich výrobě. Stejný sběratelský zájem vzbuzují i zrušené a zaniklé mince.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového