Proč jsou ptáci považováni za potomky dinosaurů?

25.07.2021

Myslíme si, že o dinosaurech víme všechno: byli to obrovští plazi, tak mocní, že žádná jiná forma života se nemohla postavit jejich nadvládě. Vládli 160 milionů let, dokud je pravděpodobně nevyhladil náraz meteoritu do Země.

Mikroraptor. Foto: Shutterstock.com
Mikroraptor. Foto: Shutterstock.com

Dnes však víme, že ne všichni dinosauři byli obři se šupinatou kůží. Mnozí z nich byli malí a pravděpodobně přežili a vyvíjeli se: jsou to ptáci.

Proč jsou ale ptáci považováni za potomky dinosaurů?

V posledních desetiletích byla tato hypotéza potvrzena díky nálezům fosilií v Číně a Mongolsku. Bezpochyby dokazují přítomnost peří: jsou to dinosauři, ale jsou jiní, než jsme si představovali.

Epidexipteryx žil před 154 miliony let, na konci jury. Byl malý, měl velké oči a velmi dlouhé zuby. Jeho nohy mu umožňovaly šplhat po stromech a lovit hmyz.

A co je nejdůležitější, jeho tělo bylo pokryto peřím.

Paleontologové se původně domnívali, že slouží k zahřívání, ale mýlili se: čtyři dlouhá pera vyrůstající z ocasu byla téměř jistě ozdobná a podobně jako u moderních ptáků sloužila k přilákání samic nebo k zastrašení soupeřů.

Mohlo by to fungovat na stromech. Na zemi už mnohem méně

Často se poukazuje na existenci přímé souvislosti mezi dinosaury a ptáky. V Mongolsku byly nalezeny fosilie Sauronitoida sedícího na hnízdě. Tito dinosauři kladli vejce a z nich se líhli.

Hlídali hnízdo, aby ho ochránili před oviraptory, predátory vajec. Tito dinosauři se podobali ptákům i tvarem, měli mohutný bezzubý zobák a jejich tělo pokrývalo peří.

Nebezpečnost oviraptora však nebyla ničím ve srovnání s jinými predátory: Gigantoraptor je s délkou osmi metrů a hmotností jeden a půl tuny největším opeřeným exemplářem, jaký byl kdy objeven.

Dlouhá symetrická pera na předních končetinách a ocase byla podobná perům moderních ptáků: nesloužila k létání, ale k zastrašení protivníka.

Objev dalšího dinosaura, mikroraptora, nás posunul na zcela novou úroveň. Žil a lovil na stromech a pravděpodobně měl teplou krev: jeho peří sloužilo k létání. Dlouhá, aerodynamicky tvarovaná pera pokrývala jeho přední i zadní končetiny a umožňovala mu plachtit se čtyřmi křídly.

V čínských lesích nebyl mikroraptor jediným létajícím dravcem

Sinornithosaurus, jeho blízký, ale větší příbuzný, měl stejné schopnosti. Když se tito dinosauři setkali, byl z toho velkolepý lov.

Sinornithosaurus. Foto: Shutterstock.com
Sinornithosaurus. Foto: Shutterstock.com

Peří sinornithosaura mělo mikrostrukturu shodnou s peřím moderních ptáků. Paleontologové našli ve fosiliích pigment, který jim umožnil rekonstruovat původní barvu opeření: kombinaci červenohnědé, žluté, šedé a černé, která byla ideální pro maskování v lese. Stejně jako mnoho dnešních dravých ptáků.

Ač se to může zdát neuvěřitelné, existuje mnoho indicií, které naznačují blízký vztah mezi ptáky a dinosaury: tito obři byli opeření, teplokrevní a v některých případech měli vyvinuté struktury, které jim umožňovaly plachtit a možná i létat.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového