Šampon na vlasy - Co to vlastně je a jak pomáhá?

16.04.2021

Šampon je speciální tekutina, která odstraňuje nečistotu z vlasů a pečuje o pokožku na hlavě. Většinou obsahuje mycí látky, parfémy, konzervační přísady a tužící látky.  

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

Šampony jsou navrženy tak, aby vyhovovaly všem druhům vlasů - normálním, suchým, mastným, jemným, barveným a kudrnatým. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký typ šamponu máte používat, nic nezkazíte, když vyzkoušíte co nejjemnější šampon, což je šampon určený dětem. Vlasy si nemyjeme tekutými mýdly nebo jinými saponáty, protože nemají "správné" pH.

Co je to pH

Písmena pH označují stupeň zásaditosti nebo kyselosti látky na stupnici od 1 do 14. Čísla menší než 7 označují kyselost, čísla větší než 7 znamenají zásaditost. Většina šamponů se pohybuje mezi pH faktorem 5 a 7. Kožní tuk dosahuje pH faktor mezi 4,5 a 5,5, a je tedy mírně kyselý. Bakterie nemohou v tomto pH přežít, tudíž je důležité tuto ochrannou vrstvu udržet, aby byly vlasy včetně pokožky na hlavě v optimálním stavu. Mnohé šampony mívají označeni "pH vyrovnaný". To znamená, že mají stejnou kyselost jako vlasy. Tyto šampony by měli používat lidé s problematickými vlasy. 

Myjeme si vlasy

Vlasy si myjeme tak často, jak to vyžaduje jejich zašpinění.

Šamponu není potřeba používat hodně. Na dlouhé vlasy stačí množství velikosti vlašského ořechu a na krátké poloviční.

Kadeřníci doporučují značku šamponů měnit. Vlasy si po určité době vytvářejí odolnost vůči určitým látkám a mytí stále stejným šampónem neprospívá jejich kvalitě.

Před každým mytím si vlasy pročešeme, aby se uvolnily a aby se z nich odstranila nečistota a odumřelá kůže.

Vlasy propláchneme vlažnou vodou, naneseme na ně malé množství šamponu a jemně ho prsty vmasírujeme ke konečkům vlasů.

Potom vlasy důkladně spláchneme vodou a postup opakujeme. (Pokud si vlasy myjeme každý den, postačí většinou jen jedno umytí).

Mokré vlasy vysušíme ručníkem, abychom z nich odstranili přebytečnou vodou a potom je můžeme dále ošetřit například kondicionérem. 

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Pokud hledáte čistě přírodní kosmetiku na přírodní bázi - černé mýdlo je určitě pro vás! Navzdory svému názvu velmi dobře pečuje o pleť, čistí ji a má mnoho vyživujících vlastností. Podívejte se sami, co naše pleť získá, když jo začneme používat, a jak to ovlivní naše zdraví a pohodu.

Láhev vody se stala symbolem zdravého životního stylu. Je však třeba si uvědomit, že voda není totéž co voda.

Test COVID19 Ag je rychlý imunochromatografický test pro kvalitativní detekci specifických antigenů SARS-CoV-2 přítomných v lidském nosohltanu a hltanu. Tento test je určen pro profesionální diagnostiku in vitro a má pomoci při včasné diagnostice infekce COVID19. Tato metoda je považována za screeningovou metodu.

Známe to všichni. Stojíme v blízkosti někoho, kdo se domnívá, že se nepotí, ale my víme své. Ustupujeme, zadržujeme dech a v metru nebo autobuse čekáme, kdy už bude ta naše stanice.