Šampon na vlasy - Co to vlastně je a jak pomáhá?

16.04.2021

Šampon je speciální tekutina, která odstraňuje nečistotu z vlasů a pečuje o pokožku na hlavě. Většinou obsahuje mycí látky, parfémy, konzervační přísady a tužící látky.  

Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com
Úvodní obrázek. Foto: Shutterstock.com

Šampony jsou navrženy tak, aby vyhovovaly všem druhům vlasů - normálním, suchým, mastným, jemným, barveným a kudrnatým. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký typ šamponu máte používat, nic nezkazíte, když vyzkoušíte co nejjemnější šampon, což je šampon určený dětem. Vlasy si nemyjeme tekutými mýdly nebo jinými saponáty, protože nemají "správné" pH.

Co je to pH

Písmena pH označují stupeň zásaditosti nebo kyselosti látky na stupnici od 1 do 14. Čísla menší než 7 označují kyselost, čísla větší než 7 znamenají zásaditost. Většina šamponů se pohybuje mezi pH faktorem 5 a 7. Kožní tuk dosahuje pH faktor mezi 4,5 a 5,5, a je tedy mírně kyselý. Bakterie nemohou v tomto pH přežít, tudíž je důležité tuto ochrannou vrstvu udržet, aby byly vlasy včetně pokožky na hlavě v optimálním stavu. Mnohé šampony mívají označeni "pH vyrovnaný". To znamená, že mají stejnou kyselost jako vlasy. Tyto šampony by měli používat lidé s problematickými vlasy. 

Myjeme si vlasy

Vlasy si myjeme tak často, jak to vyžaduje jejich zašpinění.

Šamponu není potřeba používat hodně. Na dlouhé vlasy stačí množství velikosti vlašského ořechu a na krátké poloviční.

Kadeřníci doporučují značku šamponů měnit. Vlasy si po určité době vytvářejí odolnost vůči určitým látkám a mytí stále stejným šampónem neprospívá jejich kvalitě.

Před každým mytím si vlasy pročešeme, aby se uvolnily a aby se z nich odstranila nečistota a odumřelá kůže.

Vlasy propláchneme vlažnou vodou, naneseme na ně malé množství šamponu a jemně ho prsty vmasírujeme ke konečkům vlasů.

Potom vlasy důkladně spláchneme vodou a postup opakujeme. (Pokud si vlasy myjeme každý den, postačí většinou jen jedno umytí).

Mokré vlasy vysušíme ručníkem, abychom z nich odstranili přebytečnou vodou a potom je můžeme dále ošetřit například kondicionérem. 

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Podle jihokorejského výzkumu prezentovaného na Evropském kardiologickém kongresu, který začíná v pátek v Barceloně, může chůze trvající jen něco málo přes hodinu týdně nebo deset minut denně prodloužit délku života po 85. roce věku.

Atmosféra je soubor plynů, které obklopují naši planetu a sahají více než 800 km nad zemský povrch. Jedná se tedy o jakýsi nehomogenní obal rozdělený do pěti různých vrstev, z nichž každá má jiné vlastnosti.

Proč mrkáme?

25.06.2021

Ani si to neuvědomujeme, přesto je to pohyb, který každý z nás dělá denně a opakovaně: mrkání je přirozené a každý člověk za normálních podmínek dělá toto gesto každých pět sekund, takže podle japonské studie stráví průměrný člověk 10 % svého bdělého času... Se zavřenýma očima!