10 národních, tradičních a oblíbených albánských jídel

02.04.2023

Albánská kuchyně je kombinací místních a středomořských chutí se silnými balkánskými vlivy. Albánská jídla jsou založena na místních surovinách a jsou často jednoduchá, ale chutná.

Tavë Kosi
Tavë Kosi

Zde je seznam 10 národních, tradičních a oblíbených albánských jídel:

  1. Tavë Kosi: Tavé Kosi: albánské národní jídlo, které se skládá z jehněčího masa pečeného s rýží a ochuceného jogurtovou omáčkou. Tato kombinace chutí je pro albánskou kuchyni charakteristická.
  2. Fërgesë: Fërgesë je tradiční albánské jídlo, které se skládá z tvarohu nebo brynzy smíchané s paprikou, rajčaty a cibulí. Tato směs se pak dusí na pánvi a podává se s chlebem nebo rýží.
  3. Byrek: Byrek je náplň z listového těsta, která se peče dozlatova. Může být plněný různými náplněmi, jako je špenát, maso, sýr, brambory nebo cibule.
  4. Qofte të fërguara: Jedná se o albánské masové kuličky z mletého masa smíchaného s cibulí, petrželkou, kořením a strouhankou. Qofte të fërguara se dusí v rajčatové omáčce a podávají se s rýží nebo chlebem.
  5. Përshesh: Përshesh je tradiční albánské jídlo z hovězího nebo jehněčího masa, které se dusí s cibulí, rajčaty, paprikou a kořením. Podává se s chlebem nebo rýží.
  6. Speca me gjize: Toto jídlo se skládá z paprik plněných albánským sýrem (gjize) a vařených v rajčatové omáčce. Je to jídlo bohaté na chutě a podává se jako předkrm nebo hlavní jídlo.
  7. Japrak: Japrak jsou albánské dolmades, které se připravují z vinných nebo zelných listů plněných rýží a mletým masem. Dochucují se kořením a dusí se v rajčatové omáčce.
  8. Koran: Koran je tradiční albánská ryba, která se často peče nebo griluje s olivovým olejem, citronem a kořením. Je to obzvláště oblíbená ryba z Ohridského jezera, které se nachází na hranicích s Makedonií a Albánií. Koran se podává s rýží, zeleninou nebo bramborovou kaší.
  9. Trilece: Trilece je oblíbený albánský dezert, jehož základem je mléčný koláč s trojím mlékem (kondenzované mléko, plnotučné mléko a smetana). Koláč se napustí mlékem a poté se potáhne karamelem. Trilece je sladký a vláčný a je oblíbený na večírcích a při různých příležitostech.
  10. Bakllava: Bakllava je tradiční orientální dezert, který je v Albánii velmi oblíbený. Skládá se z vrstev tenkého listového těsta plněných máslem a plněných ořechy, zejména vlašskými. Bakllava se pak peče dozlatova a polévá se sirupem z cukru, vody a citronové šťávy.

Těchto 10 tradičních a oblíbených albánských jídel nabízí pestrý přehled albánské kuchyně bohaté na místní suroviny a jedinečné kombinace chutí. Albánská kuchyně je silně ovlivněna kuchyní sousedních zemí, jako je Řecko, Turecko a Itálie, což se odráží v rozmanitosti a bohatosti chutí a textur.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového